HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΟ Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει τον Ντιμιτρόφ στους «16» του Roland Garros

Ο Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει τον Ντιμιτρόφ στους «16» του Roland Garros

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει σήμερα μετά το μεσημέρι (13:15) τον Βούλγαρο, Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, στην φάση των «16» του Roland Garros. O Έλληνας πρωταθλητής διεκδικεί τον πρώτο του προημιτελικό στο φημισμένο τουρνουά.

Ο Τσιτσιπάς, (Νούμερο 5 του ταμπλό) κινδύνευσε να αποκλειστεί από τον πρώτο γύρο του τουρνουά, όταν βρέθηκε να χάνει 0-2 από τον Ισπανό Μουνάρ. Ωστόσο, κατάφερε μα γυρίσει τον αγώνα και να επικρατήσει με 3-2 σετ. Στα επόμενα δύο ματς που έδωσε με τον Ουρουγουανό Πάμπλο Κουέβας και τον Σλοβένο Αριάζ Μπέντενε έκανε επίδειξη δύναμης κερδίζοντας με 3-0 και τους δύο, αν και ο δεύτερος αποχώρησε στο τρίτο σετ κι ενώ ο Τσιτσιπάς προηγούνταν με 3-1 στα games.

Από τη άλλη όμως, ο σημερινός του αντίπαλος δεν έχει χάσει ούτε σετ ακόμη στο Roland Garros. Νίκησε με 3-0 τους Μπαρέρ, Μάρτιν και Καρμπάγιες Μπαένα (ο τελευταίος δεν αγωνίστηκε καθόλου στο τρίτο σετ λόγω κόπωσης).