HomeΔΙΕΘΝΗΓάζωσε τον Βόλο με χατ-τρικ ο Ελ Αραμπί

Γάζωσε τον Βόλο με χατ-τρικ ο Ελ Αραμπί

Με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί να παίρνει το όπλο του στην επανάληψη με χατ-τρικ τ, ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Βόλου με 4-1 για να σημειώσει την 8η νίκη του σε εννέα ματς στην Super League.

Ο Βόλος έβαλε νωρίς δύσκολα στον Ολυμπιακό και μάλιστα προηγήθηκε στο 11’ με το εύστοχο πέναλτι του Μπαριέντος, αλλά μετά το 30’ ο πρωτοπόρος έπαιξε σύμφωνα με τις δυνατότητες του και με τον Μασούρα να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η ψυχολογία άλλαξε. Ο Μαρτίνς φρέσκαρε την ομάδα του στην επανάληψη και με δύο γκολ του Ελ Αραμπί στο 67’ και στο 80’ και στο 90+1’ με άψογο τελείωμα έφτασε σε μια άνετη και εμφατική νίκη με 4-1, από ασίστ του Τιάγκο Σίλβα.

Ο Πορτογάλος που πήρε την θέση του Φορτούνη στο 80’ πρόλαβε να βγάλει ασίστ στο 4-1 στις καθυστερήσεις, έκανε την πρώτη του επίσημη εμφάνιση. Με την ήττα αυτή ο Βόλος γνώρισε την πρώτη του εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα με βαρύ σκορ, παρά το γεγονός πως μέχρι τα μισά του β’ μέρους, ήταν στην ισοπαλία.

Ο Ελ Αραμπί εκτινάχθηκε με το χατ-τρικ που σημείωσε στα οκτώ γκολ στο πρωτάθλημα σε εννέα αναμετρήσεις και οδηγεί την κούρσα στον πίνακα των σκόρερ, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Μασούρας που είχε φάσεις, ένα γκολ και συμμετοχή στη φάση του τρίτου. Από μια ασίστ ο Μπουχαλάκης και ο Φορτούνης, για τον Ολυμπιακό που πλέον βρίσκεται στο +2 από τον Άρη με ματς λιγότερο.

Πώς έπαιξαν

Με 4-2-3-1 ξεκίνησαν και οι δύο αντίπαλοι στο «Γ. Καραϊσκάκης», αλλά ο Ολυμπιακός υποχρεώθηκε γρήγορα στην πρώτη του αλλαγή με τον Ντρέγκερ να τραυματίζει πολύ νωρίς και τον Βρουσάι να πηγαίνει να παίξει δεξί μπακ, ενώ δεξί εξτρέμ πήγε να παίξει ο Ραντζέλοβιτς. Από την άλλη μεριά και ο Βόλος ξεκίνησε με ανάλογο σύστημα με τον Δουβίκα στην κορυφή και τον Ουάρντα να παίζει δεξιά.

Με φόρα ο Βόλος

Η ομάδα της Μαγνησίας μπήκε με πρόθεση να πιέσει και να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ντρέγκερ αποχώρησε με τσίμπημα ψηλά στο πόδι, για ν’ αντικατασταθεί από τον Ραντζέλοβιτς, αλλά ουσιαστικά την θέση του πήρε ο Βρουσάι στο δεξί άκρο της άμυνας. Στο 7ο λεπτό ο Δουβίκας βρέθηκε σε θέση φορ και έκαμψε την αντίσταση του Μπα, για να τραντάξει με την βολίδα το οριζόντιο δοκάρι του Σα. Αμέσως μετά ήρθε το λάθος του Σενεγαλέζου, με τον Δουβίκα να κλέβει την μπάλα, τον Μπα να τον ανατρέπει και τον Παπαδόπουλο να δίνει πέναλτι που αξιοποίησε ο Μπαριέντος, για να γράψει το 0-1 μόλις στο 11ο λεπτό.

Ο Γκαραβέλης θα εξουδετερώσει στο 13ο λεπτό το σουτ του Ραντζέλοβιτς στην κλειστή γωνία, ενώ στο 21ο λεπτό ο Καμαρά θα αστοχήσει από πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή απελπιστικά. Ο Νίνης θα περάσει στη θέση του Μπαριέντος, με τον Βόλο να πιέζει τους «ερυθρόλευκους» ψηλά και μέχρι το 30ο λεπτό να δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στην άμυνα και στο χτίσιμο του παιχνιδιού των γηπεδούχων. Τελικά ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές προς το φινάλε του ημιχρόνου και αφού ο Γκαραβέλης νίκησε σε τετ-α-τετ τον Μασούρα, μετά από συνδυασμό των Βινάγκρε και Ελ Αραμπί, ήρθε η ισοφάριση από καταπληκτική λόμπα του Μπουχαλάκη στην πλάτη της άμυνας του Βόλου και τον Μασούρα με κεφαλιά να προλαβαίνει τον Γκαραβέλη για το 1-1 στο 45+3’.

Ο Χολέμπας πήρε τη θέση του Βινάγκρε με την έναρξη του δεύτερου μέρους και ο Μασούρας λίγο έλειψε να σκοράρει και πάλι, όταν η σέντρα του Ραντζέλοβιτς, πήρε περίεργη τροχιά, ο Γκαραβέλης ίσα που ακούμπησε την μπάλα και ο Μασούρας από την μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ. Αμέσως μετά σουτ του Φορτούνη θα φύγει έξω. Στο 53΄ο Ντεντάκης θα βρει τον Μπαρτόλο με σέντρα από δεξιά, αλλά ο παίκτης του Βόλου θα κάνει φάουλ στον Σα. Ο Μαρτίνς θα βάλει Πέπε αντί Μπουχαλάκη και Σισέ αντί του κακού Μπα, πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει σταδιακά μέτρα στο γήπεδο με πιο φρέσκους ποδοσφαιριστές, για να έρθει το γκολ περίπου στα μισά του δεύτερου μέρους για τον Ολυμπιακό. Ο Καμαρά από τον άξονα, έκανε την διαγώνια πάσα στον Ελ Αραμπί, που με το δεξί έκοψε την μπάλα για ν’ αποφύγει την πίεση και με ένα έξοχο πλασέ στην απέναντι γωνία, έστειλε την μπάλα εκεί που ο Γκαραβέλης δεν μπορούσε ν’ αντιδράσει για το 2-1. Με τον Περέα ν’ αντικαθιστά τον Ουάρντα, απάντησε ο Άνχελ Λόπεθ στο ματς, αλλά παρά την φιλότιμη παρουσία του Νίνη, πλέον η ομάδα της Μαγνησίας που σπατάλησε πολλές δυνάμεις στο πρώτο μέρος, άρχισε ν’ αφήνει πολλούς χώρους. Έτσι στο 80’ ο Ελ Αραμπί έσπασε στον Μασούρα κι αυτός στον Φορτούνη, με τον μαέστρο του Ολυμπιακού να μοιράζει στον κενό χώρο για τον Μαροκινό που με αριστερό πλασέ, νίκησε τον Γκαραβέλη για το 3-1.

Ο Μαρτίνς αντικατέστησε τον Φορτούνη, με τον Τιάγκο Σίλβα να παίρνει την πρώτη του επίσημη συμμετοχή με την «ερυθρόλευκη» φανέλα. Στο 84’ από σέντρα του Φεράρι, ο Δουβίκας με κεφαλιά από το ύψος του πρώτου δοκαριού, έχασε την ευκαιρία να βάλει ξανά τον Βόλο σε απόσταση βολής για να μείνει το 3-1. Ο Ελ Αραμπί δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, αφού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από έξοχη σέντρα του Τιάγκο Σίλβα από δεξιά, κατέβασε με το στήθος και με αριστερό πλασεδάκι τελείωσε υποδειγματικά για το 4-1.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (4-2-3-1): Σα, Σεμέδο, Μπα (59’ Σισέ), Βινάγκρε (46’ Χολέμπας), Ντρέγκερ (5’ λ. τρ. Ραντζέλοβιτς), Καμαρά, Μπουχαλάκης (58’ Πέπε) , Φορτούνης (81’ Τιάγκο Σίλβα), Μασούρας, Βρουσάι, Ελ Αραμπί

Βόλος (4-2-3-1): Γκαραβέλης, Ντεντάκης (75’ Κιάκος), Φεράρι, Σάντσες, Δουβίκας, Ουάρντα (68’ Περέα), Μαρτίνες, Μπαριέντος (19’ λ. τρ. Νίνης), Κολόμπο, Ριένστρα, Μπαρτόλο

Πηγή: sport-fm.gr