HomeSliderΦιλική ήττα της Εθνικής από την Ελλάδα

Φιλική ήττα της Εθνικής από την Ελλάδα

Η Εθνική Κύπρου ηττήθηκε με 2-1 από την Ελλάδα σε φιλικό αγώνα που έγινε στη Ριζούπολη. Καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η Ελλάδα που έφτασε στη νίκη με δύο γκολ στο πρώτο 20λεπτο (Τζόλης, Γιακουμάκης), ενώ η Εθνική μας στάθηκε καλά στην επανάληψη και μείωσε με τον Μάριο Ηλία (58’).

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλε το ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά. Με κατοχή και καλή κυκλοφορία της μπάλας έφτανε εύκολα στην περιοχή της Εθνικής μας και δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις. Σε μία από αυτές άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Τζόλη. Προηγήθηκε ασταθής απόκρουση του Δημητρίου σε σουτ του Γιακουμάκη.

Δέκα λεπτά αργότερα σημειώθηκε το 2-0 με σκόρερ τον Γιακουμάκη, ο οποίος αξιοποίησε βαθιά μπαλιά του Κουρμπέλη και βρήκε στόχο με κοντινό σουτ.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο ίδιο τέμπο, καθώς ήταν εμφανής η αδυναμία των διεθνών μας να κρατήσουν την μπάλα και να αναπτυχθούν ορθόδοξα. Στη μόνη φορά που το έκαναν ο Μαυρίας έδιωξε την μπάλα σε επικίνδυνη πάσα του Πίττα (44’).

Στην επανάληψη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βελτιώθηκε αισθητά και στάθηκε πολύ πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο. Σε αυτό συνέτειναν οι μαζεμένες αλλαγές του Τζον Φαν’τ Σιπ, σε συνδυασμό με τις διορθωτικές κινήσεις του Γιόχαν Βάλεμ.

Στο 58’ η Εθνική μας μείωσε το σκορ με πλασέ του Μάριου Ηλία. Ο σκόρερ έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από σουτ του Αντωνίου. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισοζυγισμένο, όμως η Ελλάδα ήταν πολύ επικίνδυνη επιθετικά, σε αντίθεση με την Εθνική μας που δυσκολευόταν να μπει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μερικές καλές ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ, όμως η αστοχία και ο Δημητρίου δεν τους το επέτρεψαν. Πιο κλασικές ήταν η κεφαλιά του Κουρμπέλη στο οριζόντιο δοκάρι (67’) και μια σωτήρια επέμβαση του διεθνή τερματοφύλακα προ του Χατζηγιοβάνη, ο οποίος βρέθηκε μόνος (85’).

Ταυτότητα του αγώνα

Ελλάδα: Μπάρκας, Μαυρίας (68’ Ρότα), Κουρμπέλης, Μιχαηλίδης, Τσιμίκας (46’ Λυκογιάννης), Ζέκα (46’ Λαμπρόπουλος), Μπακασέτας (46’ Πέλκας), Φορτούνης (46’ Μπουχαλάκης), Χατζηγιοβάνης, Τζόλης (46’ Λημνιός), Γιακουμάκης.

Κύπρος: Δημητρίου, Χάρης Κυριάκου, Σιέλης (76’ Παπαφώτης), Κατελάρης (46’ Καρώ), Ν. Ιωάννου (62’ Θ. Ιωάννου), Μ. Αντωνίου, Χάμπος Κυριάκου (62’ Κούσουλος), Γκόγκιτς (46’ Κάστανος), Αρτυματάς, Πίττας, Μ. Ηλία (87’ Τζιωνής).

Σκόρερ: 8’ Τζόλης, 17’ Γιακουμάκης/ 58’ Μ. Ηλία

Κίτρινες: Μπουχαλάκης/ Πίττας