HomeΚυπριακό Ποδόσφαιρο«Χάπι» για την Εθνική Ελλάδας ο Φαν’τ Σιπ

«Χάπι» για την Εθνική Ελλάδας ο Φαν’τ Σιπ

Ικανοποιημένος από την εικόνα της Εθνικής Ελλάδας κυρίως στο πρώτο ημίχρονο του φιλικού με την Κύπρο (2-1) εμφανίστηκε ο Τζον Φαν’ τ Σιπ: «Ξέραμε πως θα χρησιμοποιούσαμε κάποιους παίκτες για 45 λεπτά, προφυλάσσοντάς τους επειδή προέρχονταν από πολλά ματς και εν όψει του αγώνα της Κυριακής με την Μολδαβία. Γι’ αυτό κάναμε πέντε αλλαγές στο ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε καλά, πετύχαμε δύο γκολ και θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει και τρίτο. Με τις αλλαγές ο ρυθμός άλλαξε, χάσαμε μια ευκαιρία να κάνουμε το 3-0 και μετά δεχτήκαμε γκολ. Μετά η Κύπρος έκανε το 2-1 και το παιχνίδι μπορούσε να πάρει οποιαδήποτε τροπή. Η Κύπρος έπαιξε πιο επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν καλό που είδαμε κάποιους νέους παίκτες, όπως ο Γιακουμάκης που σκόραρε, ο Χατζηγιοβάνης που έπαιξε σε όλο το ματς και ο Τζόλης που πέτυχε επίσης γκολ. Δοκιμάσαμε και τον Κουρμπέλη στην άμυνα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις», τόνισε χαρακτηριστικά ο Ολλανδός τεχνικός μετά το φιλικό στην Ριζούπολη.

Κληθείς να σχολιάσει τη διαφορά στην απόδοση της ομάδας από το πρώτο στο δεύτερο ημίχρονο, επισήμανε: «Έχουμε τη βάση της ομάδας στο μυαλό μας, αλλά μας έλειψαν τέσσερις παίκτες από τα δύο προηγούμενα παιχνίδια. Σήμερα είδαμε τον Τσιμίκα, που είχε να παίξει καιρό και είναι στο δρόμο της επιστροφής. Θέλει χρόνο, δεν μπορεί να παίξει τρία ματς για 90 λεπτά και πρέπει να το διαχειριστούμε αυτό. Όμως είμαστε τυχεροί που έχουμε τον Λυκογιάννη και τον Κυριακόπουλο εκεί. Είδαμε παίκτες όπως ο Τζόλης, που έδειξε πως είναι σε καλή κατάσταση, αλλά και τον Μαυρία που ήταν καλός στα δεξιά ελλείψει του Μπακάκη. Υπάρχουν πράγματα για τα οποία είμαστε ικανοποιημένοι και θα τα αξιοποιήσουμε στη συνέχεια. Θα δούμε τους παίκτες τις επόμενες μέρες και θα αποφασίσουμε για τα ματς με Μολδαβία και Σλοβενία».

Τέλος, σε ερώτηση για το που θα εστιάσει περισσότερο για να γίνει το 2/2 με Μολδαβία και Σλοβενία, απάντησε: «Συνεχίζουμε στον τρόπο που δουλεύουμε από τότε που αρχίσαμε. Θέλουμε να κρατάμε την μπάλα, να πιέζουμε τον αντίπαλο και να δημιουργούμε ευκαιρίες. Η αποτελεσματικότητα στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου είναι κάτι στο οποίο έχουμε δουλέψει και πρέπει να συνεχίσουμε. Αν τα συνδυάσουμε όλα αυτά, θα έχουμε κάνει ένα μεγάλο βήμα για το καλύτερο αποτέλεσμα. Το παιχνίδι της Κυριακής με τη Μολδαβία θα είναι κάτι διαφορετικό. Πρέπει να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι και να προετοιμαστούμε σωστά, να είναι όλοι έτοιμοι και επίσης σημαντικό είναι οι παίκτες να δείξουν προσωπικότητα και επιθυμία για ένα καλό αποτέλεσμα».