HomeΟΜΑΔΕΣΑΕΛΒγήκε ακόμα μια... αγγαρεία

Βγήκε ακόμα μια… αγγαρεία

Η ΑΕΛ φιλοξένησε τη Δόξα για την 31η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και η ομάδα της Λεμεσού πήρε το τρίποντο με σκορ 3-1. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στην μεγαλύτερή του διάρκεια, αφού οι δύο ομάδες έπαιξαν χωρίς σκοπιμότητα και προσπάθησαν να χαρίσουν θέαμα στους λιγοστούς φίλους τους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Μέχρι το πρώτο ημίχρονο είδαμε τρία τέρματα. Δύο από την ΑΕΛ και ένα από τη Δόξα. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μιλιντσεάνου στο 7′. Στην παράβαση υπέπεσε ο Καραμανώλης ο οποίος έκανε χέρι εντός περιοχής. Η Δόξα βρήκε το δρόμο για την ισοφάριση στο 21ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Μπένι και η ΑΕΛ πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Τεϊσέιρα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Έουλερ στο 32′.

Το πρώτο ημίχρονο είχε κι άλλες καλές προϋποθέσεις, τις οποίες δημιούργησαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, χωρίς ωστόσο να δούμε άλλο γκολ. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Νίκος Ανδρονίκου έβαλε στο γήπεδο τους Τιντζανί και Φασουλιώτη, με στόχο να φρεσκάρει την μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας του. Την ίδια στιγμή ο Σάββας Παντελίδης, επέλεξε να συνεχίσει με τους ίδιους ένδεκα.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καλό ρυθμό, ωστόσο η ΑΕΛ απώλεσε ακόμα μια καλή ευκαιρία στο 72′ με τον Τσέποβιτς. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Άγγελος Ανδρέου στο τελευταίο λεπτό, έπειτα από ωραία προσωπική ενέργεια και σουτ το οποίο δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Σισκόφσκι.

ΑΕΛ: Μέγερι, Φρανζτής (82′ Αντωνίου), Τεσϊσέιρα, Μεντόγεβιτς, Ζντραφκόφσκι, Τσέποβιτς, Έουλερ (60′ Μπαλντέ), Παπαφώτης (87′ Ζαχαρία), Μαζάν, Μιλιντσεάνου (60′ Σωτηρίου), Μαρόσα (82′ Ανδρέου)

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ασαμόα (46′ Φασουλιώτης), Σαντίκ (81′ Σάσι), Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι (71′ Σάιθ), Στυλιανού, Καραμανώλης, Εμπραλίτζε (71′ Ντρόλε), Μέσκα (46′ Τιντζανί)

Σκόρερ: 7′ Μιλιντσεάνου, 32′ Τεϊσέιρα / 21′ Μπένι

Κίτρινες: Ζντραφκόφσκι, Παπαφώτης / Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Στυλιανού

Κόκκινες:

Διαιτητές: Δημήτρης Κουμή (Ιωάννης Λαζάρου, Στέφανος Αναστασίου) VAR: Κωνσταντίνος Φωτίου