HomeApp Push NotificationΒατερλώ...

Βατερλώ…

Τη συντριβή με 6-0 από τη Ρωσία γνώρισε η Εθνική μας στη «Γκάζπρομ Αρίνα» της Αγίας Πετρούλης», στο πλαίσιο του Η’ ομίλου της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ 2022. Η Ρωσία έφτασε τους 22 βαθμούς και διατηρήθηκε στην κορυφή του ομίλου, ενώ η Κύπρος παρέμεινε στην τελευταία θέση με πέντε. Έροκιν (4’, 87’), Σμόλοβ (55’), Μοστοβόι (56’), Σουτούρμιν (62’), Ζομπολότνι (82’).  πέτυχαν τα γκολ για τη Ρωσία, η οποία ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον αγώνα. Η Εθνική μας από την άλλη πλευρά για ένα ακόμη παιχνίδι φάνηκε κατώτερη των περιστάσεων.

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε ο αγώνας για την εθνική μας, καθώς η Ρωσία σκόραρε μόλις στο 4ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από αδράνεια της άμυνας ο Έροκιν με πλασέ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0! Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 10’ απείλησαν εκ νέου με τον Μίραντσουκ, αλλά την τελευταία στιγμή ο Σωτηρίου μπλόκαρε το σουτ του.

Στη συνέχεια η Εθνική μας ανέβασε την απόδοση της και άρχισε δειλά-δειλά να βγαίνει πιο μπροστά, ψάχνοντας το γκολ. Το σουτ του Έροκιν στο 18’ πέρασε έξω για τη Ρωσία. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας.

Η Κύπρος άγγιξε την ισοφάριση στο 29’. Μετά από άψογη συνεργασία μεταξύ του Παπουλή και του Πιέρου Σωτηρίου, ο πρώτος προσπάθησε για το σουτ, αλλά ο Ντιβέγεφ τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή. Το σουτ του Τζιωνή στο 30’ πέρας έξω. Ο Δημητρίου απέκρουσε το σουτ του Έροκιν στο 38’. Ο τερματοφύλακας της Εθνικής μας στο 44’ απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Μοστοβόι!. Η Κύπρος στο 45’ θα μπορούσε να ισοφαρίσει. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζιωνή, ο Κ. Σωτηρίου έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Σαφόνοφ έδιωξε σε κόρνερ! Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τη Ρωσία να προηγείται της Εθνικής μας με 1-0.

Στην επανάληψη η Ρωσία σκόραρε στο 46’ με τον Σμόλοφ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Το σουτ του Κάστανου στο 50’ από καλή θέση πέρασε έξω.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-0 πέντε λεπτά αργότερα (55΄). Ο Μίραντσουκ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Δημητρίου και έδωσε έτοιμο γκολ στον Σμόλοβ, ο οποίος δεν λάθεψε και με πλασέ έγραψε το 2-0.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την Κύπρο όταν ένα λεπτό αργότερα (56’) η Ρωσία πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Μοστοβόι με κοντινό πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το 4-0 για τους γηπεδούχους δεν άργησε… Στο 62’ ο Σούτορμιν με κεφαλιά έκανε το 4-0 για τη Ρωσία, μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Εθνικής μας. Το σουτ του Μάμα στο 73’ από πλάγια θέση πέρασε έξω, ενώ στο 82’ η Ρωσία ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0 με το διαγώνιο σουτ του Ζαμπολοτνι. Το κερασάκι στην τούρτα για τους Ρώσους έβαλε στο 87’ ο Έροκιν με ωραίο σουτ, μετά από μπαλιά του Ζαμπολότνι.

ΡΩΣΙΑ: Σαφόνοβ, Ντιβέγεφ (67’ Κριστιάκοφ), Οσιπένκο, Φομίν (67’ Γκλέμποφ), Σμόλοβ (57’ Ζαμπολότνι), Μίραντσουκ, Γκόλοβιν (57’ Ζόμπριν), Σούτορμιν, Έροκιν, Μοστοβόι (72’ Ιόνοφ), Τερέκοβ.

ΚΥΠΡΟΣ: Δημητρίου, Καρώ, Κ. Σωτηρίου (74’ Κακουλλής), Λαΐφης, Ψάλτης (46′ Δημητρίου), Ν. Ιωάννου, Κάστανος (83’ Αντωνιάδης), Αρτυματάς, Παπουλής (83’ Σπόλιαριτς), Τζιωνής (68’ Μάμας), Π. Σωτηρίου.

Διαιτητής: Σερντάρ Γκεζουμπουγιούκ (Γιουστ φαν Τσούιλεν, Γιόχαν Μπάλντερ)