HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΝίκη για το ΑΠΟΕΛ

Νίκη για το ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε εντός έδρας στην αναμέτρηση με την Ανόρθωση με 86-77, για την 7η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος του αγώνα ο Εμανουέλ Ομόγκμπο με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Ανόρθωση πήρε προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 4-3 στο 2’, όμως ο ΑΠΟΕΛ γύρισε το σκορ με λεϊ απ του Μακ Γκιλ στο επόμενο λεπτό (5-4). Στο 7’ οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (23-9) και το σκορ δεκαλέπτου ήταν 29-21. Στη δεύτερη περίοδο οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν να πετυχαίνουν πόντους αυξάνοντας τη διαφορά και με το τρίποντο του Γιανναρά στο 12’ το σκορ διαμορφώθηκε σε 39-23. Στο 18’ η διαφορά έφτασε στο +24 (56-32), όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 56-38 και με αυτό το σκορ έληξε το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε το προβάδισμα και τη διαφορά με το σκορ δεκαλέπτου να είναι 75-53, ενώ στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 75-66. Στο τελευταίο λεπτό οι εύστοχες βολές του Παρκερ έκαναν το 84-77, όμως ο ΑΠΟΕΛ κράτησε το προβάδισμά του παίρνοντας τη νίκη με 86-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-21, 56-38, 75-53, 86-77

ΑΠΟΕΛ (Μάριος Αργυρού): Μακ Γκιλ 13, Ομόγκμπο 21, Σιμιτζής 18 (1), Κοιλαράς 5, Πόιντερ 4, Χειμώνας, Γιανναράς 8 (2), Ιερωνυμίδης 4, Παπαμιχαήλ 11 (3), Κουμής 2

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Μπάνιρντ 19, Πάρκερ 22 (2), Μάλορι 20 (2), Μάρκου 7 (1), Παντούρης 6, Γιάλλουρος 2, Ασωνίτης, Γρηγορίου, Αντωνιάδης 1, Χαραλάμπους, Τσίγκας

Στον άλλο χθεσινό αγώνα, ο ΑΠΟΠ πήρε σπουδαία νίκη με 77-74 επί του Απόλλωνα εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 44-41, 59-53, 74-77