HomeΔΙΕΘΝΗΤο Λονδίνο είναι μπλε! (Βίντεο)

Το Λονδίνο είναι μπλε! (Βίντεο)

Η Τσέλσι πέρασε εύκολα από το Emirates και με σκόρερ τον Λουκάκου ανέβηκε στην κορυφή της Premier League, καθώς έκανε το 2χ2. Αντίθετα η Άρσεναλ συνέχισε τις κακές εμφανίσεις και πλέον μετρά ισάριθμες ήττες προβληματίζοντας από νωρίς τους οπαδούς της.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ έκανε… ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο μέρος, είχε κατοχή δημιουργούσε φάσεις και με τον Ρις Τζέιμς σε καταπληκτική φόρμα πήρε ένα σαφές προβάδισμα. Μόλις στο 15ο λεπτό ο Άγγλος μπακ, βρήκε τον Λουκάκου και ο Βέλγος επέστρεψε στην Premier League με τον καλύτερο τρόπο. Πριν η Άρσεναλ καταφέρει να βρει τα πατήματά της οι μπλε διπλασίασαν τα τέρματά τους με ωραίο πλασέ του Τζέιμς μέσα από την περιοχή στο 35′, με το 2-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Άρσεναλ προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό, εκμεταλλεύτηκε πως η Τσέλσι… χαλάρωσε και πήρε μέτρα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να κάνει κάτι αξιόλογο εκτός από μια κεφαλιά του Χόλντινγκ που πέρασε λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα θα μπορούσαν να ανεβάσουν και άλλο το δείκτη του σκορ, όμως ο Λένο με εκπληκτική επέμβαση και τη βοήθεια του δοκαριού είπε όχι στον Λουκάκου (78′), αλλά και σε τετ α τετ του Χάβερτζ στο 87ο λεπτό με το 2-0 να μένει μέχρι το τέλος.