HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΘρίλερ και συμβιβασμός στο Τσίρειο - Έσωσε την ΑΕΛ στο 90+2' ο Μαέ (φώτος)

Θρίλερ και συμβιβασμός στο Τσίρειο – Έσωσε την ΑΕΛ στο 90+2′ ο Μαέ (φώτος)

Στο ίσοπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι μεταξύ της Ομόνοιας και της ΑΕΛ. Ο Λοϊζου άνοιξε το σκορ για τους πράσινους στο 6ο λεπτό, ενώ για την ΑΕΛ ισοφάρισε ο Μαέ στο

Στο πρώτο μέρος η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει με το «καλησπέρα» το σκορ. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Λέζιακς έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Λοϊζου βρέθηκε αμαρκάριστος και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΛ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε για πρώτη φορά με ένα μακρινό σουτ του Αβραάμ στο 21ο λεπτό, ωστόσο ο Φαμπιάνο ήταν στη σωστή θέση και μάζεψε εύκολα την μπάλα.

Στο 33ο λεπτό η Ομόνοια έφτασε κοντά σε 2ο γκολ.  Ο Γκόμεθ εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πολύ δύσκολη θέση, ωστόσο ο Βοζίνια ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε την μπάλα.

Στο 43ο λεπτό ο Τόρες επιχείρησε ένα δυνατό φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής ωστόσο ο Φαμπιάνο κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα.

Στην επανάληψη, η ΑΕΛ απείλησε για πρώτη φορά με ένα σουτ του Μηνά Αντωνίου στο 53ο λεπτό, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Η Ομόνοια απάντησε άμεσα, αφού απώλεσε μεγάλη ευκαιρία στο 54ο λεπτό. Ο Τιάγκο βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ, ωστόσο ο Βοζίνια μάζεψε την μπάλα.

Η ΑΕΛ συνέχισε να πολιορκεί την εστία της Ομόνοιας και στο 90+2’ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με πλασέ του Μαέ εντός περιοχής. Απ’ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μοιραστούν από ένα βαθμό.