HomeSliderΣυμβιβασμός με χορταστικό θέαμα

Συμβιβασμός με χορταστικό θέαμα

Εκπληκτικό ήταν το παιχνίδι στο Δασάκι ανάμεσα σε Εθνικό και Νέα Σαλαμίνα. Οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα εύστοχοι στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκαν με 2-0 στα πρώτα 20 λεπτά. Ένα γκολ πέτυχε ο Γκόρουπετς και ένα ο Μάιντεβατς με πέναλτι. Η Νέα Σαλαμίνα μείωσε στο 64′ με πέναλτι του Ντανίλο και βρήκε την ισοφάριση με κεφαλιά του Κρεάν στο 82′.

Ο Εθνικός στο πρώτο ημίχρονο ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του ευκαιρία. Στο 5ο λεπτό, ο Ντόλεζαλ έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, σταμάτησε στον Τσμοβς που έκανε καλή άμυνα και ο Γκόρουπετς που ακολούθησε την φάση έκανε ωραίο σουτ και νίκησε τον Βεσελόφσκι. Η Νέα Σαλαμίνα είχε μια καλή προϋπόθεση με τον Ντανίλο πριν το 1-0, αλλά η προσπάθεια του επιθετικού των “ερυθρόλευκων” πέρασε εκτός στόχου. Οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να έχουν την κατοχή αλλά δεν δημιούργησαν κάποια καλή στιγμή μπροστά από την εστία του Μπογκαντίνοφ. Έτσι, φτάσαμε στο 18ο λεπτό οταν ο Ντόλεζαλ μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή και σε μονομαχία με τον Τσμοβς κέρδισε πέναλτι. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR, ωστόσο στην επαναληπτική προβολή δεν ξεκαθάρισε εάν ήταν σωστή η απόφαση του διαιτητή. Στο 20ό λεπτό, ο Μάιντεβατς νίκησε τον Βεσελόφσκι από τα 11 βήματα, παρά την πολύ καλή προσπάθεια του τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας. Ακολούθως η Νέα Σαλαμίνα είχε κάποιες καλές προϋποθέσεις, ο Εθνικός προσπάθησε να απειλήσει με 1-2 σουτ αλλά το 2-0 ήταν το αποτέλεσμα το οποίο οδήγησε τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, ο Εθνικός κατάφερε να κρατήσει μακριά από την περιοχή του τους ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας. Αυτό έγινε στο ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αναζητούν τρόπους για να παραβιάσουν την εστία του Μπογκαντίνοφ. Στο 60′ ο Ντανίλο έχασε καλή ευκαιρία έπειτα από γύρισμα του Σεργίου. Ο Οσέι στο 63′ κέρδισε πέναλτι και ένα λεπτό αργότερα ο Ντανίλο ευστόχησε και μείωσε σε 2-1. Το παιχνίδι πήρε νέα τροπή και απέκτησε ξανά μεγάλο ενδιαφέρον. Η αλλαγή του Κωνσταντίνου Μηνά με την είσοδο του Μουστιβάρ στη θέση του Σανκό, βελτίωσε την εικόνα των “ερυθρόλευκων” και αυτός ήταν και ένας λόγος που η ομάδα έφτασε στην μείωση του σκορ. Στο τελυταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Εθνικός έπαιξε με ενισχυμένη μεσοαμυντική γραμμή. Ο Κωνσταντίνος Μηνά έβαλε όσους επιθετικούς παίκτες είχε στον πάγκο (Βάγκνερ και Σιαθά) και δικαιώθηκε στο 82′ όταν ο Κρεάν με υπέροχη κεφαλιά νίκησε τον Μπογκαντίνοφ και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Ουαλί (76′ Ντέιβισιον), Περατικός, Κ. Ηλία, Ντόλεζαλ (65′ Παπαγεωργίου), Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς (77′ Χριστοφή), Κυπριανού, Ταράσοφς, Μάιντεβατς (65′ Μ. Ηλία)

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισοκό, Κρεάν, Ντανίλο, Οσέι (81′ Σιαθάς), Τσουκαλάς, Νικολάου, Χριστοφόρου, Τσμοβς (81′ Βάγκνερ), Σανκό (46′ Μουστιβάρ)

Σκόρερ: 5′ Γκόρουπετς, 20′ Μάιντεβατς / 64′ Ντανίλο, 82′ Κρεάν

Κίτρινες: Περατικός, Κυπριανού / Σανκό

Κόκκινες: –

Διαιτητές: Βίτορ Φερέιρα (Όμηρος Τζιωρτζής, Πέτρος Πέτρου) VAR: Εμάνουελ Καρβάλιο