HomeSliderΣτον τελικό η Ομόνοια έπειτα από ένα φοβερό παιχνίδι!

Στον τελικό η Ομόνοια έπειτα από ένα φοβερό παιχνίδι!

Με τεράστια ανατροπή η Ομόνοια παίζοντας σαν πρωταθλήτρια όταν βρέθηκε να χάνει  0-2 γύρισε τον πρώτο ημιτελικό του Final -4 ΟΠΑΠ Α Ανδρών που φιλοξενείται  στο «ΚΙΤΙΟΝ» κερδίζοντας την Ανόρθωση, πολυνίκη του θεσμού με 3-2 σετ.

Κλειδί για την ανατροπή ήταν ο Βραζιλιάνος ακραίος Evandro Soouza που πήρε την ομάδα στους ώμους του μετά το δεύτερο σετ και ανεβάζοντας όλη την ομάδα οδήγησε τους πρωταθλητές στον Τελικό, διεκδικώντας την Παρασκευή το 8ο Κύπελλο. Η Ανόρθωσις που είχε σε εξαιρετική μέρα τους Bjelica, Pepic προηγήθηκε 2-0 όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τον ημιτελικό και αποκλείστηκε.

Ο πρώτος ημιτελικός άρχισε πλήρως ισορροπημένος με το σκορ να είναι ισόπαλο η τις δυο ομάδες να  εναλλάσσονται στην πρωτοπορία (07-07, 10-09).  Η Ανόρθωσις στα μέσα του σετ κατάφερε να εξασφαλίσει διαφορά πέντε πόντων 14-09 με άσο του Halanda, λόγω και  των άστοχων επιλογών της Ομόνοιας.  Η Ανόρθωσις ήταν καλύτερη και είχε λύσεις ξεφεύγοντας με 20-13 με το ωραίο πλασεδάκι  του Pepic. H Oμόνοια είχε επιθετικό πρόβλημα με την Ανόρθωση να προηγείται 23-14. Ένα σέρβις άουτ από τον Νικόλα Ελευθερίου διαμόρφωσε το 25-18 για την Ανόρθωση σε 23’ και προηγήθηκε 1-0 σετ.

Συμπερασματικά, μετά τα μέσα του σετ η Ανόρθωσις ήταν ανώτερη «έκλεισε» τα όπλα της Ομόνοιας και κατάφερε να εξασφαλίσει διαφορά που την οδήγησε στο νικηφόρο σετ. Η Ομόνοια είχε έντονο επιθετικό πρόβλημα, ενώ παίκτες – κλειδιά (Ελευθερίου, Leontyev) δεν τράβηξαν.

Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωσις άρχισε πάλι πιο καλά και προηγήθηκε 04-02 με τον Leontyev για την Oμόνοια να μειώνει 05-04.  Η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε με +3 08-05, αλλά οι πρωταθλητές ισοφάρισαν 08-08. Η Ομόνοια έβαλε στο παιχνίδι της τον Dimitry Leontyev και βρήκε πόντους ,  αλλά τα χαμένα σέρβιες συνεχίστηκαν με την Ανόρθωση να προηγείται 12-10. Η ομάδα του Χριστοφιδέλη με άσο του Α. Χρυσοστόμου προηγήθηκε 16-12.Mε διπλό μπλοκ Ζηκάκη – Pepic η Ανόρθωσις ανέβασε τη διαφορά στο 18-13 με τον Σάββα να καλεί σε τάϊμ –άουτ. Με μπλοκ – άουτ που κέρδισε ο Bjelica η Ανόρθωσις πήρε διαφορά ασφαλείας 20-13. Η Ανόρθωσις ανέβασε και άλλο τη διαφορά 22-14 και έγινε φαβορί για το σετ.  Με αιχμή τον Bjielica η Ανόρθωσις  κατάφερε να «καθαρίσει» 25-16 σε 20’ και να πάρει σκορ «πρόκρισης» στον Τελικό αφού προηγήθηκε με 2-0 σετ.

Στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο σετ ήταν το δεύτερο, Η Ανόρθωσις άρχισε καλύτερα  η Ομόνοια ισορρόπησε, αλλά τα επιθετικά προβλήματα έδωσαν την ευκαιρία στην «Μεγάλη Κυρία» να ξεφύγει με μπροστάρηδες τους Bjielica, Pepic και να κερδίσει το σετ.

Η Ομόνοια άρχισε το τρίτο σετ αποφασισμένη να επιστρέψει και προηγήθηκε 02-00. Ωστόσο, σχεδόν άμεσα με τον Knezevic η Ανόρθωσις ισοφάρισε 03-03. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία (07-07).Η Ανόρθωσις όμως βρήκε λύσεις  από τον Vlado Knezevic και προηγήθηκε 10-08, αλλά σχεδόν άμεσα η Ομόνοια με τον Ν. Ελευθερίου προηγήθηκε 10-11. Οι «πράσινοι» νμε τον Soouza πήραν για πρώτη διαφορά δυο πόντων 14-12, αλλά η Ανόρθωσις με μπλοκ του Ζηκάκη ισοφάρισε 14-14. Ο Soouza και διπλό μπλοκ Ελευθερίου – Αλεξίου έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στην Ομόνοια 18-15 με τον Κ. Χριστοφιδέλη να καλεί τάϊμ – άουτ. Το μπλοκ άρχισε να δουλεύει και οι «πράσινοι» ξέφυγαν 21-16 γέρνοντας την πλάστιγγα του τρίτου σετ με το μέρος τους. Ο Bjelica ήταν ασταμάτητος από την άλλη και η Ανόρθωσις «κατέβασε» τη διαφορά στο -2 21-19. Ο Ελευθερίου με άσο διαμόρφωσε τα δεδομένα υπέρ των «πρασίνων» και η Ομόνοια με άστοχο σετ του Bjielica προηγήθηκε 25-21σε 25’ και μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο τρίτο σετ η παρουσία του Evandro Soouza ήταν καταλυτική και βοήθησε την Ομόνοια να ελέγξει το σετ και να κερδίσει. Η Ανόρθωσις μετά τα μέσα του σετ έχασε επαφή με το σκορ και δεν κατάφερε να «επιστρέψει» παρά την προσπάθεια του Bjelica.

H Oμόνοια άρχισε ιδανικά το τέταρτο σετ και προηγήθηκε με νταμπλ – σκορ 04-09 αφού η Ανόρθωσις δεν είχε λύσεις στην επίθεση. Η Ομόνοια παίζοντας σαν πρωταθλήτρια ξέφυγε 12-05 και έγινε φαβορί για το σετ. Η Ανόρθωσις έδειξε διάθεση να μπει στο ματς, αλλά η Ομόνοια είχε ρυθμό (10-18) με αιχμή τον Evandro Soouza. Mε ωραίο μοίρασμα του Lescov και καρφί του Ελευθερίου η Ομόνοια προηγήθηκε 21-14. Οι «πράσινοι» μετά και την άνοδο του Νικόλα Ελευθερίου κέρδισε 25-17 σε 25’ και ισοφάρισε 2-2 αναατρέποντας το 0-2 και αποκτώντας ψυχολογική ώθηση για το τάϊ – μπρέικ.

Η Ομόνοια ήταν αποφασισμένη στο τέταρτο σετ να ισοφαρίσει. Με τον Soouza σε κέφια και την άνοδο Ελευθερίου – Leontyev έφερε το σετ στα μέτρα της πήρε διαφορά και ισοφάρισε τον ημιτελικό  σε 2-2 σετ.

Στο τάϊ – μπρέικ η  Ανόρθωσις προηγήθηκε 05-01 αφού δούλεψε το μπλοκ. Ο Ελευθερίου όμως βοήθησε την Ομόνοια να μειώσει στο σκορ 06-04. Ο Bjelica οδήγησε τις δυο ομάδες στην αλλαγή του τερέν (08-05). Ωστόσο, σχεδόν αμέσως η Ομόνοια έκανε το δικό της σερί και με μπλοκ Aλεξίου, Lescov και τέλειωμα του Soouza προηγήθηκε 11-08 σε κομβικό σημείο. Η Ανόρθωσις επιχείρησε την ανατροπη, αλλά η Ομόνοια ξέφυγε 13-10 με την Ανόρθωση να μειώνει με τον Halanda se 14-12, αλλά ο Ελευθερίου με μπλοκ «τέλειωσε» το σετ με 15-12 χαρίζοντας την πρόκριση στον Τελικό με 15-12 σε 20’ στην Ομόνοια με 3-2 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Ηalanda, Pepic. Bjelica, Χρυσοστόμου, Ζηκάκης, Κνέζεβιτς –Λίμπερο: Πλστρίτης. – Αλλαγές: Kοντός, Δημητρίου, Π. Χρυσοστόμου,Χριστοφόρου.

OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ): Α. Πετρακκίδης, Ελευθερίου, Leontyev, Lescov, Προδρόμου, Αλεξίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Soouza,