HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΣτα χαμηλά η Φούλαμ

Στα χαμηλά η Φούλαμ

Από ένα βαθμό πήραν Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και Φούλαμ, καθώς αναδείχτηκαν ισόπαλες, 1-1, αποτέλεσμα που δεν βολεύει καμία από τις δυο, αφού παραμένουν χαμηλά στη βαθμολογία. Για τη Φούλαμ, μοιραίος παίκτης ήταν, αναμφίβολα, ο Μίτροβιτς.

Στο 7ο λεπτό, η Φούλαμ απείλησε πρώτη, με τον Κάρνεϊ να πιάνει το σουτ και να υποχρεώνει σε εξαιρετική επέμβαση τον Ράμσντεϊλ. Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, ήταν η σειρά του τερματοφύλακα της Φούλαμ, του Αρεολά, να πραγματοποιήσει πολύ καλή απόκρουση, σε προσπάθεια του Λούντστραμ. Στο 29′ η Σέφιλντ απείλησε ξανά, σε κεφαλιά του ΜακΜπέρνι, αλλά και πάλι ο Αρεολά έδειξε τα αντανακλαστικά του. Στο 38′ οι γηπεδούχοι σκόραραν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, για οφσάιντ, ενώ η εκτέλεση φάουλ του Μίτροβιτς, η μπάλα πάνω στον γκολκίπερ της Σέφιλντ, ήταν η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, η Φούλαμ έφτασε κοντά στο γκολ, στο 51′, όταν ο Λούκμαν πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά προσπάθησε να νικήσει τον Ράμσντεϊλ, αλλά ο τερματοφύλακας της Σέφιλντ κατέγραψε ακόμα μια σπουδαία επέμβαση. Όμως, η μεγαλύτερη ευκαιρία για τη Φούλαμ ήρθε λίγο αργότερα. Ο Τζακ Ρόμπινσον βρήκε την μπάλα με το χέρι, ο διαιτητής Μάρινερ έδειξε την άσπρη βούλα και την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μίτροβιτς. Ωστόσο, σημάδεψε το δοκάρι και το 0-0 παρέμεινε. Όμως, στο 78′, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν, τελικά, στο γκολ. Ο Λούκμαν “χόρεψε” Μπάσαμ, Μπεργκ και εκτέλεσε τον τερματοφύλακα για το 0-1. Στο 84′ ο διαιτητής έλαβε ειδοποίηση από το VAR και έδειξε την άσπρη βούλα, σε ανατροπή από τον Μίτροβιτς, για λογαριασμό της Σέφιλντ. Έτσι, τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ο Σαρπ ευστόχησε για το 1-1. Στις καθυστερήσεις, η Φούλαμ απείλησε με δυο κεφαλιές του Μίτροβιτς, αλλά χωρίς αποτέλεσμα

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ράμσντεϊλ, Στίβενς, Μπάσαμ (81′ Σαρπ), Ίγκαν, Μπάλντοκ, Λούντστραμ, Μπεργκ, Λόου (19′ Τζακ Ρόμπινσον), Νόργουντ, ΜακΜπέρνι, ΜακΓκόλντρικ (64′ Μπρούστερ)

ΦΟΥΛΑΜ: Αρεολά, Ριμ, Ανταραμπιόγιο, Ρόμπινσον, Άινα, Κάρνεϊ, Λόφτους-Τσικ (81′ Λεμινά), Καβαγιέρο, Λούκμαν, Ανγκουίσα, Μίτροβιτς