HomeΔΙΕΘΝΗAπίθανη ανατροπή

Aπίθανη ανατροπή

Τι κι αν στο 60ο λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ με 3-1, η Σασουόλο του Γιώργου Κυριακόπουλου έκανε μαγική αντεπίθεση και τεράστια ανατροπή φτάνοντας στο 4-3 απέναντι στην Μπολόνια, επιδεικνύοντας πόθο για την 2η θέση στην οποία και αναρριχήθηκε στην 5η αγωνιστική της Serie A.

Στο Dall’ Ara, το μεσημέρι της Κυριακής ήταν κάτι παραπάνω από διασκεδαστικό με το παιχνίδι να… κόβει την ανάσα στους οπαδούς των δύο ομάδων και τον ρυθμό να είναι ασταμάτητος!

Η μπάλα μεταφερόταν από τη μια μεγάλη περιοχή στην άλλη δίχως σταματημό και οι «νεροβέρντι» κατάφεραν να πάρουν απίστευτο «τρίποντο» από αυτό το ροντέο για την 5η αγωνιστική της Serie A!

Οι γηπεδούχοι στο 9ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Σοριάνο έπειτα από τρομερή κάθετη του Παλάσιο, όμως, η απάντηση ήρθε άμεσα.

Η ομάδα του Κυριακόπουλου στο 18ο λεπτό βρήκε γκολ με αριστερό σουτ του Μπεράρντι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως η Μπολόνια για μερικά λεπτά μετά το προβάδισμα απλά περίμενε στην άμυνά της!

Το 2-1 για την ομάδα του Μιχαΐλοβιτς ήρθε στο 39ο λεπτό με ωραίες συνεργασίες και τον Σβάνμπεργκ να πλασάρει ωραία από πλάγια θέση! Η Σασουόλο «φώναξε» για φάουλ στον Ντζούρισιτς αλλά δεν υπήρχε κάτι…

Στο δεύτερο μέρος και με το ματς να μη ρίχνει ούτε για μια στιγμή ταχύτητα, η Μπολόνια βρήκε κι άλλο γκολ, όμως πάλι δεν κατάφερε να ηρεμήσει! Στο 60ο λεπτό από μεγάλη γκάφα του Λοκατέλι που δεν πρόσεξε, ο Ορσολίνι έκλεψε τη μπάλα και κατάφερε να σκοράρει για το 3-1, για να έρθει στο 64′ ο Ντζούριτις από πολύ δύσκολη θέση να σκοράρει για το 3-2 και να διατηρήσει τη «φωτιά» στο ματς!

Η αναμέτρηση ήταν … μαγική και η Σασουόλο αφού πρώτα είδε τον Σκορούπσκι να διώχνει με τα ακροδάχτυλα ένα βολέ του Φεράρι, έκανε το 3-3 στο 70ο λεπτό! Ο Καπούτο έγινε συμμέτοχος στην… τρέλα του αγώνα και από λάθος του Παλάσιο που δεν έδιωξε ποτέ όπως θα ήθελε, έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για την ισοφάριση. Το σύνολο του Ντε Τσέρμπι είχε πάρει… αδιανόητη φόρα και δεν θα άφηνε το ματς αυτό, με αποτέλεσμα να φτάσει στην απίστευτη ανατροπή και να πάρει το ματς με το τελικό 4-3!
Ο Τομιγιάσου παρενέβη σε γύρισμα του Καπούτο στην περιοχή της Μπολόνια και σκόραρε εις βάρος της ομάδας του, η οποία είχε… λυγίσει και κινδύνευσε να δεχθεί κι άλλα γκολ, όπως στις καθυστερήσεις με τον Ρασπαντόρι που «χόρεψε» όλη την άμυνα των «ροσομπλού» και προτού «εκτελέσει» ήρθε ο Εμπαγιέ να του πάρει τη μπουκιά από το στόμα!