HomeΔΙΕΘΝΗΑγγλίαΠρέμιερ Λιγκ: Ανατροπές για Σίτι, Άρσεναλ και στο -1 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ

Η Φούλαμ έπαιξε σούπερ για ένα ημίχρονο και προηγήθηκε αλλά η Μάντσεστερ Σίτι γύρισε το ματς με δύο γκολ του Κόβατσιτς (3-2) και επέστρεψε στο -1 από την Λίβερπουλ. Comeback και η Άρσεναλ κόντρα στην Σαουθάμπτον (3-1).

Μετά την απώλεια με την Νιούκαστλ, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επέστρεψε στον ίσιο δρόμο. Οι Πολίτες με το 3-2 επί της Φούλαμ έφτασαν τα 30 παιχνίδια χωρίς ήττα και επανέφεραν την απόσταση από την Λίβερπουλ στον πόντο.

Το σύνολο του Μάρκο Σίλβα έπαιξε καταπληκτικά, έχασε τρεις αδιανόητες ευκαιρίες με τον Αντάμα Τραορέ, όμως παρότι προηγήθηκε δεν κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα στο Etihad. Στο 26′ ο Αντρέας Περέιρα άνοιξε το σκορ από κοντά μετά το μαγικό τακουνάκι του Χιμένες, όμως ο Κόβατσιτς το γύρισε μόνος του με δυνατά σουτ στο 32′ και το 47′ για να πάει το σκορ στο 2-1. Στο φινάλε ο αγώνας είχε κι άλλα γκολ, με τον Ντοκού με τρομερή ρουκέτα να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 82′ και τον Μουνίζ να μειώνει στο 88′ για το τελικό 3-2.

Την ίδια ώρα, η Άρσεναλ δυσκολεύτηκε επίσης, αλλά έκανε την ανατροπή με την Σαουθάμπτον στο Emirates και παρέμεινε και εκείνη στον βαθμό από την κορυφή. Όλα τα γκολ ήρθαν στην επανάληψη. Στο 55′ ο Άρσερ έφυγε στην κόντρα από αριστερά, συνέκλινε και με πλασέ στην απέναντι γωνία έγραψε το 0-1. Δυστυχώς για τους Αγίους, το «θαύμα» κράτησε για μόλις τρία λεπτά καθώς ο Χάβερτς έφερε την μπάλα στο αριστερό και πλάσαρε δοκάρι-και-μέσα και στο 68′ μετά τη σέντρα του Σάκα ο Μαρτινέλι γύρισε τον αγώνα με πλασέ από το δεύτερο δοκάρι. Ήταν η 7η φετινή ασίστ από τον Άγγλο εξτρέμ, που στο 88′ διαμόρφωσε με πλασέ με το δεξί το τελικό 3-1.

Στα άλλα ματς που έγιναν την ίδια ώρα, η Μπρέντφορντ πέρασε 9η μετά το 5-3 επί της Γουλβς, την οποία άφησε τελευταία χωρίς νίκη και με έναν βαθμό. Λίγο πιο κάτω η Γουέστ Χαμ μετά το 4-1 σε βάρος της νεοφώτιστης, Ίπσουιτς στο Λονδίνο, ενώ την πρώτη της νίκη στη φετινή Premier League πανηγύρισε η Λέστερ με το εντός έδρας επί της Μπόρνμουθ.