HomeApp Push NotificationΆρης: Διπλό με... buzzer beater και λυτρωτή Γκομίς!

Άρης: Διπλό με… buzzer beater και λυτρωτή Γκομίς!

Ο Άρης επικράτησε με 1-0 της ΕΝΠ στο ”Τάσος Μάρκου” στο πλαίσιου του μεταξύ τους αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής στροφής του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο και στο 22ο λεπτό, ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί όταν μετά από κάθετη του Μαγιαμπέλα ο Μπέγκσον πλάσαρε εύστοχα απέναντι από τον Κόστιτς για το 1-0. Ωστόσο, μετά από εξέταση της φάσης το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Αφρικανού στο ξεκίνημα της φάσης.

Πέραν της φάσης του γκολ δεν υπήρχε κάποια άλλη μεγάλη αξιόλογη φάση στο πρώτο μέρος με τον Άρη ναι μεν να είναι καλύτερος αλλά να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την εστία των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος, η ΕΝΠ ξεκίνησε καλύτερα και, ειδικά στην αρχή του β’ μέρους, είχε κάποιες φάσεις απέναντι από την εστία του Βανά Άλβες. Από το 60ο λεπτό και έπειτα ο Άρη επανάκτησε τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησε εκ νέου να βρει το γκολ της νίκης.

Στο 82ο λεπτό μάλιστα είχε μεγάλη ευκαιρία να το πράξει όταν ο Γκομίς μέσα από την περιοχή έκανε το δυνατό σουτ, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κόστιτς.

Στο 90+3΄ο Άρης κέρδισε πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Γκομίς. Ο ποδοσφαιριστής του Άρη ήταν εύστοχος και στο 90+6 έκανε το 1-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΕΝΠ (Λ. Οικονόμου): Κόστιτς, Κορσία, Ντα Σίλβα, Πολύκαρπου, Κωνσταντίνου (Φερνάντεθ 77′), Γεβρέμοβιτς, Λουσέρο, Βούκσεβιτς, Μέιρα (Μορέιρα 62′), Ντιαβαρά (Κοτσώνης 77′), Ρουσιάς (Βουτσένοβιτς 77′).

Άρης (Α.Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας, Μπένγκτσον (Καζού 84′), Μπράουν (Σπόλιαριτς 46′), Στεπίνσκι (Γκομίς 67′), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (Μπαμπίκα 67′), Στρούσκι (Γιαμπλόνσκι 82′), Μουσούντα, Μπρόρσον, Κακόριν.

-Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Καζού, Γιάνταλ, Μποάκι, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Ντελμίρο, Γκομίς, Μονέ-Πακέ, Γιαμπλόνσκι, Μπαμπίκα.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
VAR: Σολωμού Δημήτρης