HomeSliderΟμόνοια/ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1983

Ομόνοια/ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1983

28 χρόνια πίσω ταξίδεψε η Ομόνοια και θυμήθηκε τα παιχνίδια με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας που βρήκε τους Βούλγαρους να προκρίνονται.

Αναλυτικά:

Το 1983 η ΟΜΟΝΟΙΑ κοίταξε στα μάτια την πρόκριση απέναντι σε ένα πολύ μεγάλο αντίπαλο, την ΤΣΣΚΑ Σόφιας, ωστόσο στις λεπτομέρειες δεν τα κατάφερε. Η ομάδα μας κλήθηκε να αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Βουλγαρίας με τον πρώτο αγώνα να πραγματοποιείται στην Βουλγαρία, μπροστά από 23 χιλιάδες θεατές.

Στην Βουλγαρία το αποτέλεσμα καθορίστηκε σε ένα 10λεπτό, στο οποίο η ΤΣΣΚΑ είχε εκρηκτικό ρυθμό και σημείωσε 3 τέρματα, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με σκορ 3-0.

Στον επαναληπτικό, η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε την στήριξη των χιλιάδων οπαδών της, αφού στο Μακάρειο βρέθηκαν 18 χιλιάδες θεατές, οι οποίοι ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του πρώτου γύρου πίστευαν στην ομάδα μας. Η ΟΜΟΝΟΙΑ μπήκε στον αγώνα ψυχωμένη για να κυνηγήσει τις όσες πιθανότητες υπήρχαν για πρόκριση. Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε στο 23’ όταν ο Ιόντσεφ έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Το γκολ αυτό ξύπνησε την ΟΜΟΝΟΙΑ, η οποία παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο υποχρέωσε τον αντίπαλο της σε αμυντικό ρόλο. Στο 42’, ο Σαββίδης ισοφάρισε σε 1-1 ενώ ο Άρσοφ έκανε την ανατροπή στο 48’. Ο Κάντηλος έκανε 3-1 για την ομάδα μας, ενώ ο Γκρέγκορυ έχασε κλασική ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό για να σημειώσει το 4-1. Η ιστορία έγραψε ως τελικό αποτέλεσμα το 3-1 υπέρ της ΟΜΟΝΟΙΑΣ με την πρόκριση να καταλήγει στην ΤΣΣΚΑ λόγω του αποτελέσματος στον πρώτο αγώνα.

Η ομάδα μας μπορεί να έχασε την πρόκριση, όμως αποθεώθηκε για την τεράστια προσπάθεια που έκανε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Η εντεκάδα της ομάδας μας στον επαναληπτικό της Λευκωσίας αποτελείτο από τους: Χαρίτου, Μαυρή, Παρασκευά, Ερωτοκρίτου, Κοντογιώργη, Τσίκκο, Κάντηλο, Άρσοφ, Καϊάφα, Μπορίσοφ και Σαββίδη.