HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΟ Παύλος Κουτσόφτας κέρδισε το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη»

Ο Παύλος Κουτσόφτας κέρδισε το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη»

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Παύλος Κουτσόφτας, ήταν ο μεγάλος νικητής στον πρωταθληματικό αγώνα τραπ για το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη», που έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο 15 και 16 Μαΐου, με αθλοθέτη την εταιρία G&L CALIBERS LTD, κατασκευαστές των φυσιγγίων VICTORY. Ο αγώνας, που διοργανώθηκε από τη Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου Κύπρου «Λάκης Ψημολοφίτης», ήταν ο τρίτος του φετινού  Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ.

Ο νικητής, που πέρα από το έπαθλο του αγώνα εξασφάλισε για φέτος και το επαμειβόμενο έπαθλο πενταετίας, που αθλοθετεί η οικογένεια του τιμώμενου, κέρδισε στη «μονομαχία» της πρώτης θέσης τον Πέτρο Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ με 42/50 έναντι 40/50 του αντιπάλου του. Και οι δυο αθλητές πέρασαν στον τελικό με 115/125. Τρίτος κατετάγη ο Τουρκοκύπριος αθλητής της ΣΚΟΑΜ Αχμέτ Παραλίκ με 29/40 (116/125 στον προκριματικό), ενώ στον τελικό αγωνίστηκαν επίσης οι Χριστόφορος Κωνσταντινίδης (ΣΚΟΛΕΜ), Μάριος Σοφοκλέους (ΣΚΟΛΕΥ) και Πάνος Χρίστου (ΣΚΟΛΕΜ).

Στο τραπ γυναικών, η πρωταθλήτρια της ΣΚΟΛΕΥ Γεωργία Κωνσταντινίδου πέτυχε την τρίτη της νίκη στους τρεις πρώτους αγώνες και οδηγεί εκ του ασφαλούς την «κούρσα» και του φετινού πρωταθλήματος. Στον τρίτο αγώνα πέτυχε 112/125 στον προκριματικό και 37/50 στον τελικό, ενώ οι εκπλήξεις στο γυναικείο τραπ έγιναν από τις νεάνιδες Μισιέλ Κρυστάλλη (ΣΚΟΛΕΜ) και Ιωάννα Χαραλάμπους (ΣΚΟΛΕΥ), οι οποίες πέτυχαν νέα παγκύπρια ρεκόρ νεανίδων, η πρώτη στον προκριματικό με 94/125 και η δεύτερη στον τελικό με 27/50!

Στην τελική κατάταξη των γυναικών / νεανίδων η Ιωάννα κατέλαβε τη δεύτερη θέση και η Μισιέλ την τρίτη.

Με το 116/125 που πέτυχε ο Αχμέτ Παραλίκ εξασφάλισε και την πρώτη θέση στη Β’ κατηγορία του τραπ, ενώ στους έφηβους, ο Γιώργος Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ πρώτευσε στην Α’ κατηγορία με 108/125 και ο Ξένιος Χατζηδάκης της ΣΚΟΛΕΥ στην Β’ κατηγορία με 102/125. Στο τραπ παίδων νικητής ανεδείχθη ο νεαρός Ανδρέας Γερμανός της ΣΚΟΛΑΡ με 83/100, ενώ ο συναθλητής του Ραφαήλ Μαρκουλή πήρε την πρώτη θέση στο παρατράπ με 100/125. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τρίτου αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ για το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία.