HomeSliderΟ Ολυμπιακός τρελαίνει κόσμο

Ο Ολυμπιακός τρελαίνει κόσμο

Ο Ολυμπιακός Λευκωσίας έκανε την μεγάλη έκπληξη κι άφησε εκτός τελικού την ΑΕΛ του Ντούσαν Κέρκεζ. Οι «μαυροπράσινοι» πέτυχαν και δεύτερη νίκη απέναντι στην ομάδα της Λεμεσού και θα βρεθεί στον τελικό του Κυπέλλου μετά από 30 χρόνια.

Η ΑΕΛ επηρεάστηκε τόσο από το γρήγορο γκολ του Σάλι, αλλά και από την αποβολή του Σάντος στο τέλος του ημιχρόνου. Γενικά το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις, κάτι το οποίο ήταν επιδίωξη της ομάδας της Λευκωσίας, η οποία είχε υπέρ της το προβάδισμα από τον πρώτο αγώνα με 4-2.

Η προσοχή της ΑΕΛ έχει στραφεί στο πρωτάθλημα και τον αγώνα της Δευτέρας με αντίπαλο την Ομόνοια.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που είχε την μπάλα περισσότερη ώρα στην κατοχή της, αλλά είναι ο Ολυμπιακός αυτός που μπήκε μπροστά στο σκορ. Αυτό έγινε στο 11ο λεπτό με τον Σάλι ο οποίος νίκησε τον Βοζίνια από το σημείο του πέναλτι. Ο Πορτογάλος διαιτητής, Φάμπιο Βερίσιμο, υπέδειξε το σημείο του πέναλτι έπειτα από εξέταση της φάσης από το VAR. Η παράβαση έγινε σε χέρι του Τόρες εντός περιοχής. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ συνέχισε να έχει την μπάλα στην κατοχή της αλλά ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε να βγει ο αντίπαλος επικίνδυνα μπροστά από τον Νεόφυτο Μιχαήλ. Η γηπεδούχος ομάδα έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές στο 43ο λεπτό όταν ο Σάντος αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα για αγκωνιά. Σε χρόνους καθυστερήσεων ο Μαέ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα της ΑΕΛ. Έπειτα από σέντρα του Νταβόρ, ο Βέλγος επιθετικός της ΑΕΛ έκανε την κεφαλιά και ο Μιχαήλ αντέδρασε σωτήρια, στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΛ να είναι πολύ ψηλά, παρά το γεγονός ότι ήταν με 10 παίκτες. Τόσο οι κεντρικοί αμυντικοί της ομάδα, αλλά και ο Βοζίνια, ήταν πολύ ψηλά. Ο Μαέ σε μια δυο περιπτώσεις προσπάθησε να απειλήσει τον Μιχαήλ, αλλά οι κεφαλιές που έκανε δεν βρήκαν αποδέκτη κάποιο συμπαίκτη του. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο γκολ στην αντεπίθεση, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις οι παίκτες των φιλοξενούμενων βρέθηκαν σε θέση οφσάιντ. Οι ποδοσφαιριστές του Τσέντομιρ Γιανέφσκι, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι η ομάδα τους βρισκόταν στο γήπεδο με αριθμητικό πλεονέτημα. Οι φάσεις που δημιούρησε η ΑΕΛ ήταν ελάχιστες και ο Νεόφυτος Μιχαήλ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεσέιρα, Πάντιτς, Μεντόγεβιτς, Σάντος, Νταβόρ (61′ Αντάμοβιτς), Ριέρα (61′ Παπαφώτης), Τόρες (72′ Μπάμπιτς), Ντανίλο (72′ Αβντιγιάι), Γεωργίου (67′ Αβραάμ), Μαέ

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια (52′ Ανδρέου), Σάλι, Γαρουφαλιάς, Μαντζης (72′ Μανρίκε), Σαντάνα (72′ Χαραλάμπους), Σωτηρίου, Νάνι, Κυριάκου, Χάνι

Σκόρερ: 11′ Σάλι (πέναλτι)

Κίτρινες: Αβντιγιάι, Πάντιτς, Γεωργίου, Παπαφώτης, Αντάμοβιτς / Γαρουφαλιάς, Ζαχαρίου

Κόκκινη: Σάντος (δεύτερη κίτρινη)

Διαιτητές: Φάμπιο Βερίσιμο (Νίκος Εγγλέζου, Μάριος Καλογήρου) VAR: Γκουστάβο Φερναντές