HomeSliderΝίκησε... και βλέπει εξάδα !

Νίκησε… και βλέπει εξάδα !

Δόξα Κατωκοπιάς και Ένωση Νέων Παραλιμνίου, αναμετρήθηκαν στο Μακάρειο Στάδιο, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του Παγκυπρίου πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας. Η ομάδα της Δόξας ανεδείχθη νικήτρια με 1-0 χάρις σε γκολ του αρχηγού της Μπεράτ Σαντίκ στο 37ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι.

Πλέον η Δόξα βρίσκεται στην 6η θέση με 29 βαθμούς ενώ η Ένωση Νέων Παραλιμνίου στην 11η με 21 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα η Δόξα ήταν ανώτερη και καλύτερη της ΕΝΠ και το σκορ του ημιχρόνου (1-0) ήταν δίκαιο.

Η Δόξα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κυριαρχία σε όλο σχεδόν το διάστημα του πρώτου μέρους έχοντας μάλιστα αρκετές καλές ευκαιρίες.

Πιο συγκεκριμένα,  στο 24ο λεπτό μετά από αρκετά καλό σου του Οικονομίδη ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ, αναγκάστηκε σε μια δύσκολη επέμβαση, ενώ τρία μόλις λεπτά αργότερα, ο Σαντίκ έβγαλε μόνο του τον Κίκας, του οποίου όμως το σουτ πέρασε ελάχιστα εκατοστά έξω από την οριζόντια δοκό της εστίας της ΕΝΠ.

Στο 37ο λεπτό, ήρθε η ώρα της Δόξας για να περάσει μπροστά στο σκόρ. Ο Σαντίκ, από τα 11 βήματα έβαλε μπροστά την ομάδα του.

Προηγήθηκε ανατροπή του Καλού από τον Λουσέρο εντός περιοχής, ο διαιτητής πήγε και στο Onfield Review, όπου εξέτασε ξανά την φάση και έδειξε τελικά την  ‘’εσχάτη των ποινών’’.

Ενδιαφέρον στατιστικό αποτελούν οι τέσσερις κίτρινες τις οποίες η φιλοξενούμενη δέχτηκε στο πρώτο μόλις μέρος του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο μέρος, η ΕΝΠ ξεκίνησε καλύτερα, προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα αλλά μέχρι το 65ο λεπτό το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν από μια καλή ευκαιρία.

Από το 65ο λεπτό όμως και μέχρι το τέλος η ΕΝΠ ανέβασε στροφές, κυριάρχησε στο γήπεδο και έψαξε το γκολ.

Είχε μάλιστα τρεις με τέσσερις καλές φάσεις για να σκοράρει εκ των οποίων η μία ήταν κλασσική ευκαιρία, αφού η κεφαλιά εντός περιοχής του Μπάλαζιτς χτύπησε στο δοκάρι !

Η Δόξα κλείστηκε πίσω, έδωσε χώρους στην αντίπαλό της αλλά αμύνθηκε αρκετά καλά.

Παρά τις προσπάθειές της ειδικότερα στα τελευταία λεπτά, η Ένωση Νέων Παραλιμνίου δεν κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ και έτσι νικήτρια του παιχνιδιού αναδείχθηκε η Δόξα.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (78΄Ασαμόα) Μουκτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης, Χριστοφή, Καρλίτος (63΄Ολιβέιρα) Τραϊτσέφκσι, Μέσκα, Κίκας (78΄Μπιλά)

ΕΝΠ: Γκαντσέφσκι, Λουσέρο (75΄Μαυρουδής) Ντένινγκ, Θεοδώρου, Μπαρμπόσα, Πανός (65΄Ουντότζι) Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Ενγκό, Μαρκόσκι (75΄Ιρέπ)

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος

VAR: Νεοκλέους Νικόλας
AVAR: Δημητριάδης Μάριος