HomeΔΙΕΘΝΗΝίκη πρωτιάς για την Αγγλία

Νίκη πρωτιάς για την Αγγλία

Η Αγγλία και η Κροατία ήταν οι νικήτριες στις αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου με αντίπαλες την Τσεχία (1-0) και τη Σκοτία (3-1) και προκρίθηκαν στους «16» του Γιούρο ως πρώτη και δεύτερη αντίστοιχα. Πρόκριση και για την Τσεχία που κατέλαβε την 3η θέση, ενώ οι Σκοτσέζοι αποχαιρέτισαν τη διοργάνωση.

Στο Γουέμπλεϊ η Αγγλία ξεκίνησε επιθετικά το παιχνίδι με την Τσεχία και μόλις στο 2ο λεπτό ο Στέρλινγκ είδε την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι μετά από κοντινό πλασέ. Δέκα λεπτά αργότερα ο επιθετικός των «λιονταριών» βρήκε στόχο με καρφωτή κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γκρίλις.

Οι παίκτες του Σίλχαβι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, ωστόσο δεν μπορούσαν να προσεγγίσουν την εστία του Πίκφορντ, καθώς οι Άγγλοι έκαναν σωστή διαχείριση και επέβαλαν αργό ρυθμό στο παιχνίδι. Στο 25′ ο Κέιν, στην πρώτη φορά που τροφοδοτήθηκε με αξιώσεις στην περιοχή, απέφυγε ωραία τον αντίπαλό του, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε εξουδετερώθηκε από τον Βάτσλικ, ο οποίος παραχώρησε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά, ήταν η σειρά των Τσέχων να απειλήσουν. Ο Χόλες επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Πίκφορντ έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ με εξαιρετική επέμβαση στη δεξιά του γωνιά.

Στο 35′ οι Τσέχοι έφτασαν μια ανάσα από το 1-1. Έπειτα από σέντρα του Μασοπούστ, ο Σο απομάκρυνε την μπάλα και ο Σούτσεκ αστόχησε στο σουτ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και το σκηνικό μεταφέρθηκε στο χώρο του κέντρου, με πολλές μονομαχίες και ελάχιστες καλές φάσεις. Στο 68′ οι Άγγλοι ζήτησαν πέναλτι στο μαρκάρισμα πάνω στον Μαγκουάιρ από τον Μπόριλ, με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι, με το VAR να επιβεβαιώνει την απόφασή του.

Η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος έγινε στο 84′, ωστόσο η προσπάθεια του Τόμας Πέκχαρτ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Πίκφορντ. Ο Χέντερσον βρήκε δίχτυα, στην πρώτη προσπάθεια των Άγγλων στο δεύτερο ημίχρονο στο 86ο λεπτό, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Όσον αφορά την Κροατία έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στη Σκοτία στο «Χάμπτεν Παρκ» της Γλασκόβης και προκρίθηκε ως δεύτερη με τη νίκη της (3-1). Το σκορ άνοιξε στο 17’ ο Βλάσιτς με κοντινή προβολή και στη συνέχεια οι Σκοτσέζοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με επακόλουθο να ισοφαρίσουν λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (42’) με μακρινό βολέ του Μακγκρέγκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κροάτες μπήκαν πιο δυνατά και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με πανέμορφο τέρμα του Μόντριτς στο 62’. Η Σκοτία ρίσκαρε για την ισοφάριση, όμως άφηνε ακάλυπτα τα νώτα της και στο 77′ ο Πέρισιτς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κεφαλιά.