HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑΜε... αέρα στον τελικό η Σερβία!

Με… αέρα στον τελικό η Σερβία!

Τους Αμερικανούς περίμεναν ότι θα αντιμετωπίσουν, τους Λιθουανούς βρήκαν μπροστά τους οι Σέρβοι, που τους διέλυσαν με 87-68 στον πρώτο προημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 για να προκριθούν στην τετράδα της διοργάνωσης που έχει μεταφερθεί πλέον στη Μανίλα.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκανε καταπληκτική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να βάζει τις βάσεις στο πρώτο μέρος, τον Στέφαν Γιόβιτς να ανοίγει τη διαφορά στην τρίτη περίοδο και τους Μιλουτίνοβ – Πετρούσεβ να υποστηρίζουν. Με σπουδαίο ποσοστό στα δίποντα και εντυπωσιακή αναλογία ασίστ/ λαθών, οι Σέρβοι έφτασαν στην τετράδα του Μουντομπάσκετ και περιμένουν πλέον τον νικητή του αγώνα ΗΠΑ – Ιταλία με φόντο τον τελικό.

Οι Λιθουανοί από πλευράς τους δεν πήραν πράγματα από τον σούπερσταρ τους, Γιόνας Βαλαντσιούνας, έπαιξαν χωρίς τον πολύτιμο Εϊμάντας Μπέντζιους, έκαναν πολλά λάθη και ήταν φανερό από τη δεύτερη περίοδο ότι είχαν αδειάσει μετά από την νίκη επι των ΗΠΑ. Μία νίκη που την γιόρτασαν και την ευχαριστήθηκαν, αλλά ήταν σε αδιάφορο παιχνίδι και φαίνεται πως τους έκανε κακό στο κομμάτι της ενέργειας.

Στα τρίποντα στηρίχθηκε η Λιθουανία στο ξεκίνημα (5/7 στο δεκάλεπτο), στα δίποντα η Σερβία (10/15), γι’ αυτό και η περίοδος ήταν πολύ ισορροπημένη (25-24). Δεν ήταν το ίδιο στη συνέχεια. Τα λάθη των παικτών του Μακσβίτις τους πλήγωσαν, με αποτέλεσμα εκείνοι του Πέσιτς να κτίσουν καλές διαφορές τόσο με τον Μπογκντάνοβιτς όσο και με τον Μιλουτίνοβ που έκανε καλή δουλειά απέναντι στον Βαλαντσιούνας έως το 39-48 του ημιχρόνου.

Όσο κι αν οι Λιθουανοί ήθελαν να πιέσουν, δεν μπορούσαν. Στο 25′ η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 14 (48-62) με τον Στέφαν Γιόβιτς να κάνει εξαιρετική δουλειά σε σκοράρισμα και δημιουργία, αυτός έγραψε και το 51-65 ξανά από την περιφέρεια, με το 55-73 στο τέλος της τρίτης περιόδου ουσιαστικά να κρίνει την αναμέτρηση. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα, οι Λιθουανοί δεν είχαν πλέον ενέργεια και συμβιβάστηκαν με τους αγώνες για τις θέσεις 5-8.

Δεκάλεπτα: 25-24, 38-49, 55-73, 68-87

ΠΗΓΗ: sport24.gr