HomeSliderΜε δύο γκολ του Μπεριγκό, η Πάφος ''έστειλε'' την ΕΝΠ, στην Β' Κατηγορία

Με δύο γκολ του Μπεριγκό, η Πάφος ”έστειλε” την ΕΝΠ, στην Β’ Κατηγορία

Πάφος FC και ΕΝΠ, αγωνίστηκαν στο ”Στέλιος Κυριακίδης” στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του Πρωταθλήματος Cyta.

Μεγάλη νικήτρια του αγώνα, ήταν η γηπεδούχος ομάδα της Πάφου, η οποία με την νίκη της αυτή, ”έστειλε” και μαθηματικά την ΕΝΠ στην Β’ Κατηγορία.

Για την ομάδα της Πάφου, τα δύο γκολ του Κέβιν Μπεριγκό ήταν αρκετά για να της εξασφαλίσουν την νίκη.

Ο 33χρονος Γάλλος επιθετικός βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα σκοράροντας ξανά και μάλιστα αυτή τη φορά δύο γκολ μέσα σε 9 λεπτά.

Πιο συγκεκριμένα, ο Μπεριγκό έβαλε μπροστά την ομάδα του μόλις στο 4′ έπειτα από κλέψιμο και ασσίστ του Βα ενώ στο 13′ έπειτα από σέντρα του Καμπράλ, με ξεπέταγμα και κοντινό πλασέ έγραψε το 2-0.

Η Πάφος στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλύτερη, είχε την συντριπτική κατοχή και της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα, ενώ στο 21′ είχε και δοκάρι έπειτα από σουτ του Βα.

Στο 45′ ο Μπεριγκό σκόραρε ξανά, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ αφού ο Αουρέλιο ο οποίος έδωσε την πάσα για το γκολ του Γάλλου ήταν εκτεθειμένος.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, η ΕΝΠ μπήκε με περισσότερη διάθεση και ένταση στον αγώνα και νωρίς-νωρίς προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ το οποίο θα της επέτρεπε να έχει ελπίδες για την συνέχεια.

Η καλύτερή της στιγμή ήταν το σουτ του Θεοδώρου στο 49′, το οποίο όμως ο Ρούτκο απέκρουσε και έδιωξε σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα, η ΕΝΠ προσπάθησε, αλλά η Πάφος συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και να κρατάει το υπέρ της σκορ, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Πάφος FC: Ρούτκο, Σάιθ, Βα (72΄Τόρες), Μπεριγκό (89΄ Μέρφι), Βαλεριάνος, Φουρ (67΄Φυλακτού) Αουρέλιο, Αραγιούρι (46΄ Κβίντα), Βαλακάρι (89΄ Πάνιτς), Καμπράλ, Πάντσεον

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπάλαζιτς, Κυριάκου, Μουλαζίμης, Λουσέρο (46΄ Κοσμάς), Φελίπε (46΄ Μαυρουδής), Μπάρνι (46΄ Μπελόνε), Κολοκούδιας, Ντένινγκ (78΄ Γκαντό), Θεοδώρου (78΄ Ουντόζι), Μαρκόφσκι

Κίτρινες: -/ Κολοκούδιας, Φελίπε, Κυριάκου

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Σωτηρίου Λούκας