HomeSliderΙσόπαλο το ''αιώνιο'' με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και... τρία ακυρωθέντα γκολ !

Ισόπαλο το ”αιώνιο” με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και… τρία ακυρωθέντα γκολ !

Ισόπαλο τελείωσε το ”αιώνιο” ντέρμπι μεταξύ Ομόνοιας και ΑΠΟΕΛ για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος με σκορ 1-1. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τις δύο ομάδες με το ΑΠΟΕΛ να σκοράρει στο πρώτο και την Ομόνοια να ισοφαρίζει στο δεύτερο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια είχε την  πρώτη ευκαιρία με κεφαλιά του Κακουλλή από διαγώνια θέση, η οποία όμως ήταν αδύναμη και ο Μπέλετς απέκρουσε σχετικά εύκολα. Το ΑΠΟΕΛ, ”απάντησε” στο 12′ όταν ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κβιλιτάια έκανε κεφαλιά του Κβιλιτάια η οποία έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με καλό ρυθμό και αρκετές μονομαχίες στο κέντρο αλλά χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία από τις δύο ομάδες. Στο 41′ ο διαιτητής υπέδειξε επιθετικό φάουλ του Κακουλλή για σπρώξιμο στον Καρώ έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ. Ο επιθετικός της Ομόνοιας κατάφερε στη συνέχεια της φάσης να σκοράρει και όταν ο Ιταλός σφύριξε το φάουλ προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των ”πρασίνων”.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 44ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να προηγηθεί. Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε το κόρνερ, με την μπάλα να φτάνει στο 2ο δοκάρι όπου ο Κρέσπο εξ επαφής την έστειλε στην εστία του Ουζόχο για το 1-0. Μάλιστα, στο 45+1′ ο Βιγιαφάνες έκανε το συρτό σουτ με τον Ουζόχο όμως να μαζεύει με διπλή προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό η Ομόνοια είχε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μπεσεντίν έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στον Κρέσπο και στρώθηκε στον Λοΐζου ο οποίος όμως από πολύ κοντά πλάσαρε έξω.

Στο 60′ ο Μακέντα σκόραρε για το ΑΠΟΕΛ με κοντινό πλασέ, ωστόσο ο Ιταλός διαιτητής ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ.  Την ίδια ”τύχη” είχε και το γκολ του Λοΐζου στο 67ο λεπτό το οποίο επίσης ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Η Ομόνοια κατάφερε εν τέλει να ισοφαρίσει στο 86ο λεπτό ! Ο Κακουλής με την πλάτη στο τέρμα λίγο έξω από την περιοχή έκανε το γύρισμα και ο Νικόλας Παναγιώτου εξ επαφής σκοράρει με κεφαλιά για το 1-1 !

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι δεν είχε κάποια άλλη μεγάλη φάση με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ και τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή):  Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Παναγιώτου, Κίτσος (79′ Λέτσγιακς), Λοΐζου (71′ Σράντι), Μπασιρού (59′ Χαραλάμπους), Κούσουλος (79′ Ντίσκερουντ), Μπεζούς (59′ Παπουλής), Κακουλλής, Μπεσεντίν.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς (78′ Τσεπάκ), Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Ντάλσιο, Κοσταντίνοφ (90’+4 Νταουσβίλι), Σαρφό, Βιγιαφάνιες (85′ Ντβάλι), Μακέντα, Κβιλιτάια (78′ Εφραίμ).

Σκόρερ: Παναγιώτου 86′ / Κρέσπο 44′

Κίτρινες: Κακουλλής, Χαραλάμπους / Τσιλινγκίρης, Βιγιαφάνιες, Μακέντα

Αποβολές: – / –