HomeSliderΙσοπαλία σαν ήττα

Ισοπαλία σαν ήττα

Νέα Σαλαμίνα και Εθνικός έμειναν στην ισοπαλία 1-1 σε παιγνίδι που ολοκλήρωσε την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Παιγνίδι το οποίο υστέρησε σε ποιότητα καθώς ήταν λιγοστές οι φάσεις που δημιουργήθηκαν και από τις δύο ομάδες.

Η Νέα Σαλαμίνα ευτύχησε να προηγηθεί με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Ντανίλο στο 28’ ενώ ο Εθνικός πέτυχε το τέρμα της ισοφάρισης στο 57’ με τον Μάριο Ηλία. Η ισοπαλία σαφώς και δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες αφού αμφότερες ήθελαν τη νίκη για να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Πολύ περισσότερο δεν ικανοποιεί τους «ερυθρόλευκους» που αγωνίζονταν στην έδρα τους και ήθελαν να κερδίσουν ώστε να κάνουν βαθμολογικό άλμα και ταυτόχρονα να αποκτήσουν την απαιτούμενη ψυχολογία για την δύσκολη συνέχεια.

Ο Εθνικός που και αυτός βρίσκεται σε δυσμενή θέση μπορεί να νιώθει πιο ικανοποιημένος από τον βαθμό που πήρε με δεδομένο ότι βρέθηκε και πίσω στο σκορ.

Όπως προαναφέραμε το παιγνίδι δεν είχε πολλές φάσεις και στο πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά το μόνο αξιόλογο στοιχείο που υπήρχε ήταν το τέρμα που πέτυχαν οι γηπεδούχοι.

Στο 27’ με ατομική ενέργεια ο Βαρέλα μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Γκονσάλο και ορθά δόθηκε η παράβαση. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ντανίλο που δεν λάθεψε. Ο Εθνικός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά δεν δημιούργησε κάτι αξιόλογο. Στον αντίποδα οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα χωρίς επίσης να δημιουργήσουν οποιαδήποτε άλλη ευκαιρία.

Στην επανάληψη ο Εθνικός μπήκε με ορέξεις στον αγωνιστικό χώρο και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και αυτό τον οδήγησε στο να πετύχει το τέρμα της ισοφάρισης. Συγκεκριμένα στο 57’ ο Κωνσταντίνος Ηλία έκανε την μπαλιά στον Μάριο Ηλία ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Η Νέα Σαλαμίνα στην συνέχεια ανέλαβε τα ηνία του αγώνα προσπαθώντας να φτάσει σ’ ένα δεύτερο τέρμα. Στο 79’ ένα σουτ του Βαρέλα πέρασε έξω ενώ την μεγαλύτερη ευκαιρία οι «ερυθρόλευκοι» την δημιούργησαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ντανίλο μπήκε πλάγια στην περιοχή έκανε το παράλληλο γύρισμα με την μπάλα να φτάνει στον Κονφέ ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ αναγκάζοντας τον Μπογκατίνοφ να διώξει την μπάλα με τα πόδια.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Μπαραβίκας (77’ Σιαθάς), Χριστοφόρου, Τσμοβς, Μπρένο, Ανδρέου, Κονφέ, Βαρέλα (90’+1’ Μόντες), Οσέι, Σανκό (65’ Βινίσιους), Ντανίλο

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Κουντόμπιακ (75’ Παπαγεωργίου), Γκονσάλο (46’ Μ. Ηλία) Σάβιτς, Ντεϊβίσον, Πρόγιτς, Περατικός, Μιγκελίτο, Κ. Ηλία (84’ Χαραλάμπους), Ζάκπα, Κοστόφσκι

Σκόρερ: 28’ πεν. Ντανίλο/ 57’ Μ. Ηλία

Κίτρινες: Σανκό, Κονφέ (3η), Βαρέλα (3η)/Κουντόμπιακ (3η)

Διαιτητές: Γιώργος Νικολάου (Μιχάλης Μαρίνου, Χρίστος Ε. Χρίστου)