HomeSliderΆνοιξε πόρτα… πρόκρισης το «τριφύλλι»

Άνοιξε πόρτα… πρόκρισης το «τριφύλλι»

Η Ομόνοια εμφανίστηκε πανέτοιμη στον πρώτο αγώνα της για τους «16» του CEV Challenge Cup Ανδρών κερδίζοντας ως φιλοξενούμενη στο «Λευκόθεο» την ομάδα GIO Strumica από τη Βόρειο Μακεδονία με 3-0 σετ σε 70’ και «άνοιξε την πόρτα» της πρόκρισης που θα σηματοδοτήσει μια νέα τεράστια επιτυχία για το κυπριακό βόλεϊ.

Ο κόουτς Σάββας Σάββα προετοίμασε άριστα τους παίκτες του και την Τρίτη στις 13:00 πάλι στο κεκλεισμένων των θυρών «Λευκόθεο θα επιδιώξουν τη δεύτερη νίκη και την πρόκριση. Η Ομόνοια ευνοείται και με ήττα 2-3. Σε περίπτωση ήττας 0-3 ή 1-3 οι «τριφυλλοφόροι» θα διεκδικήσουν την πρόκριση στο «χρυσό» σετ. Συνολικά, η Ομόνοια συγκέντρωσε στον πρώτο αγώνα 75 πόντους και δέχθηκε 57.

Η Ομόνοια ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο σετ και κέρδισε 25-20 σε 25’ αφού προηγείτο καθόλη τη διάρκεια του σετ. Xαρακτηριστικά, οι παίκτες του Σ. Σάββα ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά 05-08, 16-21 και 20-25.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Β. Μακεδονίας προηγήθηκε 09-07 και διατηρούσε το προβάδισμα παρά την προσπάθεια των «τριφυλλοφόρων» 14-13 , ενώ η Strumica αύξησε στους δυο πόντους 17-15. Η Ομόνοια ισοφάρισε 17-17 και με σερί 01-04 προηγήθηκε 17-19 σε ένα καθοριστικό σημείο του σετ. Ο αγώνας είχε αρκετά ενδιαφέρον με δεδομένο ότι η ομάδα της Strumica προσπάθησαν να μείνουν στο σετ. Οι «πράσινοι» πιο έμπειροι στην τελική ευθεία προηγήθηκαν με +3 19-22 για να «καθαρίσουν» και αυτό το σετ με 19-25 σε 22’ αυξάνοντας σε 0-2 σετ σε 47’.

Στο τρίτο σετ η Ομόνοια μπήκε καλύτερα ξανά και προηγήθηκε 04-06, αλλά ισοφάρισαν οι Βορειομακεδόνες σε 06-06 με την ομάδα του Σ. Σάββα να ξαναπαίρνει το προβάδισμα 08-10. Η ομάδα της Ομόνοιας εξακολουθούσε να είναι καλύτερη και διατηρούσε το προβάδισμα άνκαι οι παίκτες της GIO Strumica επιχείρησαν να μείνουν στο σετ και το παιχνίδι 12-14. To στα τους του σετ δεν διαμορφώθηκε με την Ομόνοια να προηγείται σταθερά 15-18. Οι «πράσινοι» κατόρθωσαν να ξεφύγουν και άλλο 16-21 που διατήρησε 18-23 βάζοντας γερές βάσεις νίκης. Οι «πράσινοι» τελικά κέρδισαν με 18-25 σε 23’ και τον αγώνα με 0-3 σετ.

Κορυφαίος πετοσφαιριστής των «πρασίνων» και του αγώνα ήταν ο Νικόλας Ελευθερίου με 22 πόντους ενώ 14 πρόσφεραν οι Marco Bojic και 5 ο Άγγελος Αλεξίου. Τρεις άσους είχε ο Αχιλλέας Πετρακκίδης.

GIO STRUMICA (K. RICHLIEV): E. Richliev 1, Mihailov 3, Nakov 4, Milev 6, Urdov 15, Nikolov 4 – Λίμπερο: Νikolovski (47% υποδοχή, 24% άριστες). – Αλλαγές: Aleksov.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Αχ. Πετρακκίδης 4, Ελευθερίου 22, Bojic 15, Rangel 3, Προδρόμου 4, Αλεξίου 7 – Λίμπερο: Πλατρίτης (62% υποδοχή – 38% άριστες).

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Mirjana Galic από τη Σερβία και ο Ελλαδίτης Εμμανουήλ Γεωργιάδης.