HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΗ Ρόμα... φρέναρε την Μίλαν

Η Ρόμα… φρέναρε την Μίλαν

Η Ρόμα άναψε… κόκκινο στην Μίλαν στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, καθώς απέσπασε ισοπαλία 3-3 στο «Τζουζέπε Μεάτσα», στις πρώτες απώλειες των «ροσονέρι». Η Μίλαν παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, ενώ η Ρόμα βρίσκεται στην 9η θέση (8).

Το παιχνίδι είχε… τρελό ρυθμό από το ξεκίνημα. Πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά ο Λεάο βρήκε τον Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα στον Μιράντε που μπήκε μαζί της στα δίχτυα για το 1-0! Ωστόσο, η απάντηση της Ρόμα ήταν άμεση αφού επτά λεπτά αργότερα ο Ταταρουσάνου έκανε τραγική έξοδο χωρίς να βρει την μπάλα και ο Τζέκο με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Σκορ που παρέμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, παρότι υπήρχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν με καλύτερη για την Μίλαν στο 27ο λεπτό όταν ο προωθημένος Κγιάερ είχε σουτ στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Με πανομοιότυπο τρόπο άρχισε και το δεύτερο μέρος, αφού στο 47’ η Μίλαν βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Λεάο να δίνει ακόμη μία ασίστ, αυτή τη φορά στον Σαλεμάεκερς για το 2-1. Το προβάδισμα της Μίλαν κράτησε μέχρι το 71ο λεπτό, όταν ο Τζιακομέλι έδωσε πέναλτι-φάντασμα σε βουτιά του Πέδρο και ο Βερετού σκόραρε από την άσπρη βούλα για το 2-2.

Ένα ακόμη απίθανο πέναλτι του Τζιακομέλι σε βουτιά του Τσαλχάνογλου έδωσε στην Μίλαν την ευκαιρία να πάρει για τρίτη φορά προβάδισμα στον αγώνα στο 79′ με τον Ιμπραΐμοβιτς, ωστόσο η Ρόμα δεν παραδόθηκε, έβγαλε ψυχικά αποθέματα και έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα εκμεταλλευόμενη την αμυντική αδράνεια της Μίλαν με τον Κουμπούλα στο 84′ . Το ματς ολοκληρώθηκε με κλασική ευκαιρία για την Μίλαν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ρομανιόλι αστόχησε σε κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.