HomeΔΙΕΘΝΗΤο... βιολί της η Λεβερκούζεν

Το… βιολί της η Λεβερκούζεν

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις, διευρύνοντας παράλληλα το φετινό της αήττητο σε επτά αγώνες. Οι «ασπιρίνες» νίκησαν την Άουγκσμπουργκ με 3-1, σε αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική της «μπουντεσλίγκα» και ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας με 9 βαθμούς, αφήνοντας την αντίπαλο τους στην 11η (7).

Η νικήτρια βρέθηκε σε θέση οδηγού στο 16’ με πέναλτι του Αλάριο, μετά από χέρι του Φράμπεργκερ. Στη συνέχεια είχε κατοχή της μπάλας με συντριπτικό ποσοστό (70%), όμως επιθετικά ήταν ακίνδυνη και το σκορ διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (52’) οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τέρμα του Καλιγκιούρι, ο οποίος έδωσε τέλος στη… νηστεία 488 λεπτών για την ομάδα του. Ωστόσο, η Λεβερκούζεν ανασυντάχθηκε και με δεύτερο γκολ του Αλάριο (74’) πήρε εκ νέου το προβάδισμα, ενώ στην εκπνοή του αγώνα ο Ντιαμπί διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.