HomeUncategorizedΦιέστα πρωταθλήματος για Ίντερ με 5άρα

Φιέστα πρωταθλήματος για Ίντερ με 5άρα

Τα έχουμε γράψει σερί φορές κατά τη διάρκεια της σεζόν. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ήταν μια κατηγορία μόνης και σχεδόν… δεν βλέπει τη μάχη που γίνεται από κάτω της για την έξοδο στο Champions League. Μία αγωνιστική μετά τη μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος για πρώτη φορά ύστερα από 10 χρόνια, οι Nerazzurri νίκησαν με το βαρύ 5-1 την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι, η οποία πριν την έναρξη της αναμέτρησης, τίμησε τους πρωταθλητές. Για την Ιντερ αυτή ήταν η 14η σερί εντός έδρας νίκη, επίδοση ρεκόρ στην ιστορία του club.

Οι τελευταίοι πάντως, κάθε άλλο παρά επαναπαυμένοι παρουσιάστηκαν μετά την κατάκτηση του Scudetto. Μόλις στο 4’ ο Γκαλιαρντίνι έκανε το 1-0 και στο 26’ ο σκόρερ έγινε δημιουργός για το πρώτο γκολ του Αλέξις Σάντσες. Αφού η Σαμπ μείωσε στο 35’ με τον [πρώην Ιντερίστα] Κεϊτά Μπαλντέ, ένα λεπτό αργότερα ο Χιλιανός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 3-1. Στην επανάληψη, ο πιτσιρικάς επιθετικός, Πιναμόντι, έκανε το 4-1 και στο 70’ με πέναλτι ο Λαουτάρο Μαρτίνες διαμόρφωσε το τελικό 5-1.