HomeΔΙΕΘΝΗΈβγαλε νοκ-άουτ τη Βοσνία και πήρε προβάδισμα για τη 2η θέση η Φινλανδία!

Έβγαλε νοκ-άουτ τη Βοσνία και πήρε προβάδισμα για τη 2η θέση η Φινλανδία!

Αφεντικό στην υπόθεση της κατάληψης της δεύτερης θέσης έγινε η Φινλανδία! Η ομάδα του Μάρκου Κάρνεβα έκανε σούπερ εμφάνιση, παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 37’, πέρασε από την έδρα της Βοσνίας και την έβγαλε νοκ-άουτ στη διεκδίκηση της 2ης θέσης.

Σε αυτή βρίσκεται πλέον η Φινλανδία με 11 βαθμούς, στο +2 από την τρίτη Ουκρανία που έχει ρεπό σήμερα, αλλά όλα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική και στα παιχνίδια Φινλανδία-Γαλλία και Βοσνία-Ουκρανία. Την ίδια ώρα, η Γαλλία με νίκη κόντρα στο Καζακστάν το βράδυ κλειδώνει την πρωτιά και με ισοπαλία θα είναι σίγουρα μέσα στην πρώτη δυάδα.

Η 9η αγωνιστική
Βοσνία-Φινλανδία 1-3
(69’ Μέναλο – 29’ Φορς, 50’ Λουντ, 73’ Ο’Σόνεσι)

bathmologia 175401

Τον έλεγχο του αγώνα είχε στο ξεκίνημα η Βοσνία, με την Φινλανδία να παίζει το αγαπημένο της παιχνίδι, στην κόντρα-επίθεση. Ο Πούκι είχε χαμένο τετ-α-τετ, ο Πιάνιτς στη συνέχεια έκανε πέναλτι αλλά ο πρώτος αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 25’ και το ματς έδειχνε να… στραβώνει για τους φιλοξενούμενους. Παρόλα αυτά, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φορς από γύρισμα του Πούκι μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Λίγο αργότερα, όμως, και συγκεκριμένα στο 37’, ο Ραϊτάλα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και έδειξε να βάζει δύσκολα στους φιλοξενούμενους που δεν… μάσησαν.

Βρήκαν δεύτερο τέρμα με τον πρώην χαφ του Παναθηναϊκού, Ρόμπιν Λουντ, για το 2-0, με τον Μέναλο στο 69’ να μειώνει και να αναπτερώνει τις ελπίδες των γηπεδούχων. Παρόλα αυτά, η Φινλανδία χτύπησε ξανά μετά από τέσσερα λεπτά και ο Ο’Σόγκνεσι διαμόρφωσε το τελικό 3-1, μετατρέποντας σε… πάρτι το σπουδαίο «διπλό» της ομάδας του Μάρκου Κάρνεβα.