HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΕπιτέλους νίκη για την Κάλιαρι

Επιτέλους νίκη για την Κάλιαρι

Επιτέλους νίκη για την Κάλιαρι ,που πέρασε με 3-2 από την έδρα της Τορίνο.

Στο 3ο μόλις λεπτό, η Τορίνο κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Λούκιτς από τον Κράνιο και ο Μπελότι έκανε το 1-0 από την άσπρη βούλα. Ωστόσο στο 9ο λεπτό η Κάλιαρι απείλησε με τον Σιμεόνε και στο 12’ μετά από ένα κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Ζοάο Πέδρο που έκανε το 1-1. Και μάλιστα στο 19’ μετά από γύρισμα του Νάντες, ο Λιάνκο δεν μπόρεσε να απομακρύνει σωστά και ο Σιμεόνε με σουτ έκανε το 1-2.

Στο 42ο λεπτό ο Νάντες σέντραρε από δεξιά αλλά ο Σοτίλ αστόχησε από εξαιρετική θέση.

H «Γκρανάτα» πίεσε στην επανάληψη και στο 49ο λεπτό, ο Βόιβοντα έβγαλε τη σέντρα και ο Μπονατσόλι σούταρε από το ύψος της περιοχής και οι κόντρες ευνόησαν τον Μπελότι που έκανε από κοντά το 2-2.

Στο 63ο λεπτό ο Νάντες έβγαλε όμορφα για τον Σοτίλ που έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 73’ ο Σιρίγκου βρήκε λίγο μετά από σέντρα του Νάντες και ο Σιμεόνε από κοντά έκανε το 2-3.

Στο 84ο λεπτό η κεφαλιά του Μπελότι πέρασε λίγο έξω όπως και το σουτ του Βέρντι στο 90+3’.

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ενκουλού, Ρινκόν, Βόιβοντα (79’ Σινγκό), Ροντρίγκες (88’ Μούρου), Λιάνκο, Μεϊτέ (79’ Βέρντι), Λινέτι (88’ Ανσάλντι), Μπελότι, Λούκιτς, Μπονατσόλι

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Γοδίν, Βαλούκιεβιτς, Λυκογιάννης, Τζάπα, Πέδρο (85’ Καλιγκάρα), Μαρίν, Ρογκ (90’ Κλάβαν), Νάντες, Σιμεόνε (76’ Παβολέτι), Σοτίλ (84’ Ουνάς)