HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΓλύτωσε το κάζο ο ΠΑΟ

Γλύτωσε το κάζο ο ΠΑΟ

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από την Κρήτη και το Γεντί Κουλέ ο Παναθηναϊκός αφού έμεινε στο 2-2 με τον ΟΦΗ. Στις καθυστερήσεις γλίτωσε την ήττα η ομάδα του Παναθηναϊκού με γκολ του Μακέντα. Ο Ιταλός έχασε και πέναλτι με το σκορ στο 1-1. Δύο φορές προηγήθηκε ο ΟΦΗ στο ματς, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη.

Και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να πάρουν την μπάλα και να παίξουν δημιουργικό ποδόσφαιρο, αλλά τα πολλά λάθη δεν τους το επέτρεψαν, αμφότερες. Μέτριο θέαμα με ελάχιστες καλές στιγμές στα πρώτα 45 λεπτά. Μοναδική καλή στιγμή στο 23ο λεπτό. Σέντρα του Σάντσες, ο Καρλίτος πρόλαβε να κάνει την προβολή, αλλά ο Βάτερμαν απέκρουσε σε κόρνερ. Από το πουθενά ο ΟΦΗ πάντως, βρήκε το γκολ και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ. Σουτ του Στάικου στο 37′, έδιωξε ασταθώς ο Διούδης, ο Στάρτζεον πήρε το ριμπάουντ και με νέο σουτ έκανε το 1-0.

Πολύ καλύτερο το δεύτερο ημίχρονο. Mε την σέντρα μάλιστα, στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσα. Λάθος του Κοροβέση, ο Καρλίτος έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνία της εστίας του Βάτερμαν. Οι παίκτες του ΟΦΗ τα είχαν χαμένα. Και στο 53′ από νέο λάθος, αυτή τη φορά του Μεγιάδο, ο Μακέντα κέρδισε πέναλτι. Ο Μακέντα που το κέρδισε, το εκτέλεσε αλλά ο Βάτερμαν μάντεψε τη σωστή γωνία και απέκρουσε διατηρώντας το 1-1. Ο ΟΦΗ “ξύπνησε” και είχε ένα καλό πεντάλεπτο στο οποίο είχε δύο καλές κεφαλιές με Κοροβέση στο 60′ και Στάρτζεον στο 62′ αλλά εξίσου καλές ήταν οι επεμβάσεις του Διούδη. Ο Χατζηγιοβάνης στο 65′ απάντησε στις χαμένες ευκαιρίες για τον Παναθηναϊκό με τον Βάτερμαν να είναι σε ετοιμότητα και να αντιδρά.

Ο ΟΦΗ τελικά ανέκτησε το προβάδισμά του στο σκορ στο 77ο λεπτό. Ο Βέλεθ στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα στον Διούδη παραχώρησε κόρνερ. Ο Στάρτζεον το εκτέλεσε, ο Σαρδινέρο έστρωσε με το κεφάλι στον Μεγιάδο ο οποίος από κοντά έκανε το 2-1. O Παναθηναϊκός προσπάθησε στα τελευταία δέκα λεπτά να πετύχει κάποιο γκολ και να αποφύγει την ήττα και με τον Μακέντα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, έφερε το ματς στα ίσα. Γέμισμα στην περιοχή του ΟΦΗ, ο Βέλεθ έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Ουές προσπάθησε να την διώξει αλλά ο Μακέντα από κοντά νίκησε τον Βάτερμαν γλιτώνοντας την ομάδα του από τη νέα ήττα.

ΟΦΗ (Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης(75′ Μπαλογιάννης), Μεγιάδο, Στάρτζεον(79′ Γιάννου), Σακόρ, Στάικος(75′ Λυμπεράκης), Γρίβας, Σαρδινέρο(87′ Βαφέας)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Διούδης, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σάντσες(86′ Πούγγουρας), Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Μπουζούκης(86′ Καμπετσής), Αλεξανδρόπουλος(62′ Σερπέζης), Χατζηγιοβάνης(69′ Εμμανουηλίδης), Καρλίτος, Μακέντα.