HomeSlider''Χ''ωρίς νικητή...

”Χ”ωρίς νικητή…

Ολυμπιακός και Ερμής μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο Μακάρειο Στάδιο μένοντας στο ‘’άγονο’’  0-0. Χαρακτηριστική ήταν η διαφορά του ρυθμού στα δύο ημίχρονα του αγώνα, με το πρώτο να ήταν με διαφορά το καλύτερο από πλευράς απόδοσης και ευκαιριών.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες, αλλά αυτές που υπήρχαν ήταν σχεδόν όλες κλασικές !

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος  και είχε τον έλεγχο μέχρι το πρώτο 20λεπτο του αγώνα, με τον Ερμή στη συνέχεια να ισορροπεί, με την απόδοσή του, το παιχνίδι.

Οι ‘’μαυροπράσινοι’’ το διάστημα στο οποίο ήταν καλύτεροι, είχαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες με Φαν Κέσελ και την μεγάλη διπλή ευκαιρία με Πεχλιβάνη και Σάλι.

Όταν ο Ερμής ανέβασε ρυθμό, είχε και αυτός δύο πολύ μεγάλες με τους Στέλιο Δημητρίου και Μέιρα.

Πολύ σημαντική, ήταν και η συμβολή των τερματοφυλάκων των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο οι οποίοι είχαν στο ενεργητικό τους από δύο σωτήριες αποκρούσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο,  το παιχνίδι ήταν αρκετά μέτριο τόσο από άποψης ρυθμού όσο και ευκαιριών αφού δεν καταγράφηκε σχεδόν καμία μεγάλη ευκαιρία.

Ο Ολυμπιακός, παραμένει στην 6η θέση με 24 βαθμούς, ενώ ο Ερμής στην 9η με 17.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βόκολος): Καράδαης, Ψάλτης, Μίλετιτς, Σάλι, Γαρουφαλιάς, Μάντζης, Νάνι, Μανρίκε, Γκουστάβο (62′ Σαντάνα), Πεχλιβάνης (79’Σωτηρίου), Βαν Κέσελ (53’Κα)

Σκόρερ: –

Κίτρινες: Μανρίκε, Μίλετιτς

Κόκκινες: Μίλετις (2η κίτρινη)

Διαιτητές: Χριστοφόρου Μάριος, Δημητριάδης Μάριος, Χρίστου Ε. Χρίστος, Νεοφύτου Νεόφυτος

VAR: Σωτηρίου Λούκας

Βοηθός VAR: Γεωργίου Χαράλαμπος

ΕΡΜΗΣ (Σατσιάς): Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ (68’Λέμος), Μέιρα, Ρουσιάς, Κύπρου, Ντίας, Χολτ, Σιντιμπέ (80’Παντελή), Κυριακίδης, Κονέ.