HomeApp Push NotificationΑπόλλωνας: Ήττα στην Ολλανδία σε ένα φοβερό παιχνίδι με πέντε γκολ

Απόλλωνας: Ήττα στην Ολλανδία σε ένα φοβερό παιχνίδι με πέντε γκολ

Ο Απόλλωνας κατέβαλε τεράστια προσπάθεια, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κατάφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες φορές ωστόσο εν τέλει ηττήθηκε με 3-2 από τους Ολλανδούς στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, ο Απόλλωνας στα πρώτα λεπτά προσπάθησε να ξεκινήσει δυνατά θέλοντας από νωρίς να να βάλει πίεση στην αντίπαλο του χωρίς ωστόσο να πραγματοποιήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Μάλιστα στο 16ο λεπτό η ομάδα της  Άλκμααρ ήταν αυτή που προηγήθηκε. Ο Όντγκαρντ υποδέχτηκε την μπάλα από τον Χατζηδιάκο, πραγματοποίησε το σουτ και νίκησε τον Γιοβάνοβιτς για το 1-0 υπέρ των Ολλανδών. (Η μπάλα ακούμπησε και στον Βουκάσιν Γιοβάνοβιτς πριν καταλήξει στα δίχτυα)

Η ομάδα του Νταβίντ Καταλά, έβγαλε άμεσα αντίδραση και μόλις τρία λεπτά αργότερα, στο 19ο λεπτό, έφερε το παιχνίδι στα ίσα όταν έπειτα από σέντρα του Χέντι, ο Πίττας ακούμπησε την μπάλα που στρώθηκε στον Γιόστεν ο οποίος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1, στο πρώτο του γκολ με τα ”γαλανόλευκα”.

Μετά και το γκολ ο Απόλλωνας ισορρόπησε το παιχνίδι, ανέβηκε πιο ψηλά και μάλιστα είχε και καλή ευκαιρία στο 26′ με τον Πίττα για το 1-2 ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω με το 1-1 να παραμένει και είναι και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Άλκμααρ μπήκε πιο δυνατά θέλοντας να επιβάλει από νωρίς τον δικό της ρυθμό και να ψάξει νωρίς το δεύτερο της γκολ. Στο 60΄η ομάδα της Ολλανδία κέρδισε πέναλτι το οποίο στο 62΄μετέτρεψε σε γκολ ο Ντε Βιτ για το 2-1.

Η απάντηση του Απόλλωνα ήταν και πάλι άμεση, αφού οκτώ λεπτά αργότερα, στο 70ο λεπτό έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα με ένα φοβερό σουτ – κεραυνό του Καμπράλ που έκανε το 2-2.

Ωστόσο η γηπεδούχος ομάδα ήταν αυτή που είπε την ”τελευταία λέξη” αφού στο 86ο λεπτό εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια στην άμυνα του Απόλλωνα και με την κεφαλιά του Κάρλσον διαμόρφωσαν το τελικό 3-2.

ΑΖ Αλκμάαρ Verhulst, Beukema, Xατζηδιάκος, Clasie, Dekker, de Wit, Kerkez, Odgaard, Reijnders, Sugawara, van Brederode

Απόλλων Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Χαμάς, Αρτυματάς, Βουκάσιν, Ντανίλο, Χάμπος, Γιόστεν, Σαχάρ, Πίττας, Χέντι