HomeApp Push NotificationΑΕΚ: Προσπάθησε αλλά ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη

ΑΕΚ: Προσπάθησε αλλά ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη

Η ΑΕΚ προσπάθησε, αλλά ηττήθηκε με 2-0 από την Φενέρμπαχτσέ στην Κωνσταντινούπολη στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 3η φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, η ΑΕΚ είχε μια καλή στιγμή πολύ νωρίς και συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό όταν Φαράζ έφυγε ταχύτατα από δεξιά, πάτησε περιοχή και από κοντά “σημάδεψε” το δοκάρι αλλά η φάση δόθηκε σε δεύτερο χρόνο ως οφσάιντ.

Η Φενέρ ωστόσο ήταν αυτή η οποία μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, κρατούσε την μπάλα και είχε την επιθετική πρωτοβουλία, καταφέρνοντας μάλιστα να δημιουργήσει και κάποιες ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να είναι κάποια από αυτές η μεγάλη φάση.

Στο 26′ λεπτό η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μπατσουαγί ο οποίος έφυγε στο τετ-α-τετ με τον Πίριτς έπειτα από κάθετη πάσα του Ρόσι και σκόραρε για το 1-0. Στο 35ο μάλιστα λεπτό η τουρκική ομάδα έφτασε κοντά στο 2-0 αλλά ο Πίριτς κατάφερε να αποκρούσει του σουτ του Έμρε Μορ κρατώντας έτσι το 1-0 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Φενέρ μπήκε στο παιχνίδι αρκετά πιο δυνατά από του Λαρνακείς και πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 10λεπτου στο δεύτερο μέρος είχε 2 καλές ευκαιρίες για το 2-0 ωστόσο ο Πίριτς είπε ”όχι”.

Στο 65ο λεπτό, η ομάδα του Όλτρα έγινε επικίνδυνη έπειτα από αντεπίθεση έχοντας τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Φαράζ ο οποίος προσπάθησε να ”κρεμμάσει” τον τερματοφύλακα των Τούρκων ωστόσο η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την δεξιά ορίζοντια δοκό.

Στο 79ο λεπτό, η Φενέρ κατάφερε να σκοράρει ξανά όταν Ρόσι εκτέλεσε το φάουλ, ο Μάμας προσπάθησε να βγάλει την άμυνα, η μπάλα όμως χτύπησε χαμηλά στα πόδια του και κατέληξε στα δίκτυα για το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Φενέρμπαχτσε (Ζ.Ζέσους): Μπαγιντίρ, Ισμαΐλ, Γκ.Ενρίκε, Σάλαϊ, Σάμουελ (72′ Καντιόγλου), Κρέσπο, Λ.Ενρίκε (72′ Καχβετσί), Αλιόσκι, Εμρέ (72′ Βαλένσια), Ρόσι (88′ Αζίζ), Μπατσουαγί (88′ Γκιουλέρ).

ΑΕΚ (Χ.Λ. Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Σανχούρχο (69′ Ναούμ), Μάμας, Λέδες (81′ Πονς), Φαράζ, Άλτμαν (69′ Ολατούντζι), Λόπες (81′ Τρισκόφσκι).

Κίτρινες: Σάμουελ, Λ.Ενρίκε / Σανχούρχο, Φαράζ, Άλτμαν