HomeΟΜΑΔΕΣΑπόλλωνΑπόλλωνας: Επιστροφή στις νίκες με... ''τριάρα''

Απόλλωνας: Επιστροφή στις νίκες με… ”τριάρα”

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα ο οποίος επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας του Οθέλλου στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα με τον οποίο ”άνοιξε” η αυλαία της 14η αγωνιστικής στροφής του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να μπαίνει πιο δυνατά και να αποκτά από νωρίς την υπεροχή στο παιχνίδι. Μάλιστα στα πρώτα λεπτά, οι ”γαλάζιοι” κατάφεραν να δημιουργήσουν 1-2 αξιόλογες φάσεις.

Με το πέρασμα ωστόσο των λεπτών, ο Οθέλλος ”κέρδισε μέτρα” στο γήπεδο και κατάφερε να πιέσει την ομάδα της Λεμεσού, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Παρά το γεγονός αυτό, ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί στο 37ο λεπτό. Έπειτα από σέντρα του Πέρετζ, ο Βαλμπουενά κατέβασε με το στήθος και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Στο 43′ οι γηπεδούχοι είχαν καλή ευκαιρία με το πλασέ του Ανάνγκ, όμως ο Λέουβενμπεργκ απέκρουσε σωτήρια. Ένα λεπτό αργότερα, στο 44′ ο Απόλλωνας είχε ευκαιρία με τον Ποντικό να κάνει δύο τα τέρματά του, ωστόσο, ο Ταουντούλ απέκρουσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, μόλις στο 48ο λεπτό ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι το οποίο στο 49ο λεπτό ο Βαλμπουενά εκτέλεσε έυστοχα για το 2-0. Μετά το γκολ του Απόλλωνα, ο Οθέλλος ”ανέβασε στροφές” και άσκησε πίεση προκειμένου να σκοράρει καταγράφοντας μάλιστα καλές ευκαιρίες στο 66′ και 70′.

Παρά τις προσπάθειες του Οθέλλου, ο Απόλλωνας ήταν αυτός που κατάφερε να σκοράρει και τρίτο γκολ. Στο 76′ έπειτε από λάθος του Ταουντούλ, ο Αμπντουραχίμι έγινε αποδέκτης της μπάλας και σκόραρε προ κενής εστίας για το 3-0.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι δεν είχε κάποια ιδιαίτερη φάση με το 3-0 να είναι και το τελικό σκορ.

Οθέλλος (Μίχαλ Σκάσνι): Ταουντούλ, Κυριάκου, Γιάνσεν, Καστάνας, Σταμούλης, Ναρντίνι (83′ Μπραμπίγια), Ράμος (72′ Γκαρσία), Ανάνγκ, Ουεσλάτι (83′ Ιωάννου), Ποπέσκου (72′ Χριστοδούλου), Σανγκαρέ (62′ Σούτο).

Απόλλων (Άγγελος Τσολάκης): Λέουβενμπεργκ, Φιλιώτης, Εκπολό, Πεϊμπέρνς (79′ Μαλεκκίδης), Γιούρτσεβιτς, Τέκιε, X. Kυριάκου, Πέρετζ (64′ Σπόλιαριτς), Ποντικός (64′ Σαγκάλ), Βαλμπουενά (73′ Μάρκες), Κρμέντσικ (73′ Αμπντουραχίμι).

Σκόρερ: – / Βαλμπουενά 37′, 50′ (πεν.), Αμπντουραχίμι 76′

Κίτρινες: Ναρντίνι, Ποπέσκου, Σούτο / Γιούρτσεβιτς, Λέουβενμπεργκ

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Αμμόχωστος-Επιστροφή».

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος.

Α’ Βοηθός: Δημητριάδης Μάριος.