HomeApp Push NotificationΑνατροπή και ''βυσσινί'' νίκη!

Ανατροπή και ”βυσσινί” νίκη!

Μεγάλη ανατροπή-νίκη πέτυχε η ΕΝΠ στο Μακάρειο με 1-2 κόντρα στον Ολυμπιακό. Στους 17β ανέβηκαν οι φιλοξενούμενοι, στους 13β παρέμειναν οι γηπεδούχοι.

Το μάτς:

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν αναγνωριστικά και οι δύο ομάδες περισσότερο πρόσεχαν παρά να επιτεθούν.

Στο 23′ ο Γιακουμάκης έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο.

Εφτά λεπτά αργότερα η ΕΝΠ έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία. Ο Ρουσιάς απέναντι από τον Μόλ δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα τελείωνε χωρίς γκολ στο 44′ ο Έσελινγκ πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Ιωάννου και έκανε το 1-0!

thumbnail preview 17

Στο δεύτερο μέρος η ΕΝΠ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 50′ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.Ο Βούκσεβιτς έκανε το συρτό διαγώνιο σουτ, νικώντας τον Μολ για το 1-1!

thumbnail preview 22

Στο 66′ ο Ολυμπιακός μπορούσε να πάρει ξανά προβάδισμα αλλά ο Κόστιτς έβγαλε μια εξαιρετική απόκρουση σε κεφαλιά του Μπάρτι.

Δύο λεπτά αργότερα η ΕΝΠ κατάφερε να κάνει την ανατροπή με κεφαλιά του Βουτσένοβιτς μετά από σέντρα του Γεβρέμοβιτς γράφωντας το 1-2.

thumbnail preview 21

Από κι και πέρα η ΕΝΠ διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της σκορ και πήρε μια τεράστια νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Μπάρτι, Κα (79’Ψύχας), Έσελινκ, Ιωάννου, Σλόγκαρ (71’Ενόχ), Γιακουμάκης (79’Χέντρικς), Νάνι (71’Σάλι), Κυριάκου, Χαραλάμπους (55’Καλίλι), Αλσέους.

Στον πάγκο οι Τσαρλς, Χριστοφόρου, Λιασίδης, Σάλι, Χριστοδούλου, Ντόσις, Ψύχας, Χέντρικς, Ζευκής, Ενόχ, Καλίλι.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Κορσία (46′ Τζιαβέ), Ντα Σίλβα, Λουσέρο (80’Κατσιάρης), Ρουσιάς (74’Έχμαν), Ντιαβαρά (64’Βουτσένοβιτς), Μέιρα (80’Μορέιρα), Γεβρέμοβιτς, Ντρέκσα, Πολυκάρπου, Βουκσεβιτς.

Στον πάγκο οι Παναγιώτου, Χριστοφή, Έχμαν, Φερνάντεζ, Κωνσταντίνου, Κατσιάρης, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Τζιαβέ, Μορέιρα, Λαμί.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σλόγκαρ, Αλσέους, Σάλι / Ντρέκσα, Βουτσένοβιτς.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
VAR: Φωτίου Κωνσταντίνος