HomeSliderΆλμα στους «4» για την Λίβερπουλ/ Προβάδισμα η Σίτι

Άλμα στους «4» για την Λίβερπουλ/ Προβάδισμα η Σίτι

Άλμα στους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ για τη «διπρόσωπη» Λίβερπουλ. Νίκησε με 3-1 εκτός την Μπενφίκα με εξαιρετική απόδοση μέχρι το 45′ και «άλλη» εικόνα στο β’ με το μυαλό στο ντέρμπι τίτλου της Premier League με τη Σίτι στο «Εtihad».
Φοβερή Λίβερπουλ, συγκλονιστικός Βλαχοδήμος στο πρώτο 45λεπτο

Η Λίβερπουλ ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο ματς. Στο 9′ ο Μανέ σέρβιρε με τακουνάκι την μπάλα στον Σαλάχ με τους Οταμέντι και Βλαχοδήμο να κλείνουν το οπτικό πεδίο του Αιγύπτιου διατηρώντας το 0-0.

Στο 12′ ο Έλληνας γκολκίπερ φώναξε και πάλι «παρών» σε διπλή ευκαιρία με τους Μανέ και Αλεξάντερ-Άρνολντ, όμως στο 17′ ο Βλαχοδήμος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Ο Κονατέ πήδηξε μόνος του, πήρε την κεφαλιά από κόρνερ του Ρόμπερτσον και έδωσε το προβάδισμα στους «ρεντς». Ένα γκολ με ιδιαίτερη στατιστική σημασία και αυτό γιατί τα τρία από τα τελευταία τέσσερα γκολ των Reds στο Champions League σημειώθηκαν με κεφαλιά και τα δύο εξ αυτών από κόρνερ του Ρόμπερτσον.

Η Μπενφίκα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 22′ είχε την πρώτη τελική. Ο Έβερτον έφυγε στον κενό χώρο από τα αριστερά, αλλά το τελείωμα του Βραζιλιάνου ήταν βιαστικό και άστοχο. Το 1-0 παρέμεινε με τους γηπεδούχους στην αμέσως επόμενη φάση να γλυτώνουν το 2-0 ξανά από τον Βλαχοδήμο. Ο Ντίας βγήκε τετ α τετ με τον Έλληνα διεθνή έπειτα από καταπληκτική κάθετη του Μανέ και τον νίκησε.

Η Λίβερπουλ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο ματς και στο 27′ απείλησε ξανά. Εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας από τους «κόκκινους», όμως η σέντρα του Ρόμπερτσον ήταν λίγο δυνατή με αποτέλεσμα ο Σαλάχ να μην φθάσει την μπάλα για να σκοράρει με το κεφάλι.

Και στο 34′ η Λίβερπουλ έφθασε στο 2-0 με αριστουργηματική επίθεση. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ με 40άρα μπαλιά βρήκε τον Ντίας, εκείνος έκανε την πάσα “πάρε-βάλε” στον Μανέ που δεν αστόχησε. Η Λίβερπουλ δεν κατέβασε το πόδι από το γκάζι. Συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 45′ ο Βλαχοδήμος έβαλε στοπ στον Σαλάχ διατηρώντας το 2-0 που έμελλε να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Μείωσε ο Νούνιες για την Μπενφίκα

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου η Μπενφίκα μπήκε ξανά στο ματς. Στο 49′ έφθασε στο 2-1 με τον Νούνιες και έβαλε… φωτιά στο «Λουζ». Ο ταχύτατος Ράφα Σίλβα ξεδίπλωσε την αντεπίθεση από τα αριστερά και σέρβιρε στον Νούνιες που δεν αστόχησε. Ένα γκολ, στο οποίο φέρει τεράστια η ευθύνη και ο Κονατέ που έκανε «τσαφ» και δεν μπόρεσε να απομακρύνει.

To 2-1 έδωσε… φτερά στην Μπενφίκα, η οποία στο 55′ άγγιξε το 2-2 με τον Νούνιες. Ο σκόρερ των Λουζιτανών, όμως, έβαλε λανθασμένα το σώμα του και η κεφαλιά του πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Άλισον, ο οποίος στο 60′ μιμήθηκε τον Βλαχοδήμο. Ο Βραζιλιάνος πορτιέρο έκανε σπουδαία επέμβαση στο σουτ του Έβερτον διατηρώντας το 2-1 εν μέσω «κόκκινης τρικυμίας». Η Λίβερπουλ ζοριζόταν και ο Κλοπ το είχε καταλάβει…

Ανέβηκε μετά το 70′ η Λίβερπουλ και «καθάρισε»

Μετά το 70′ η Λίβερπουλ κοντρόλαρε το τέμπο του ματς. Άρχισε να κυκλοφορεί την μπάλα και να διαχειρίζεται το προβάδισμα της βοηθούμενη και από τον πάγκο, με δεδομένο πως είχαν μπει στο ματς οι Χέντερσον, Φιρμίνο και Ζότα αντί των Αλκάνταρα, Σαλάχ και Μανέ.

Το σκορ παρέμενε απαράλλαχτο με τη Λίβερπουλ να απειλεί στο 82′ με τον Λούκας Ντίας, ο οποίος στο 87′ πήρε το αίμα του πίσω κάνοντας το 3-1 υπέρ των «κόκκινων» έπειτα από υπέροχη μπαλιά του Κεϊτά.

Με τη Λίβερπουλ να αγγίζει στα χασομέρια το 4-1, αλλά ο Βλαχοδήμος να λέει «όχι» στον Ζότα.

AP22095740160501

Νίκη με το στενό 1-0 για την Μαν. Σίτι

Έκανε τα ίδια. Ακριβώς τα ίδια. Κόπιαρε τα πάντα από την πρώτη, ως την τελευταία λεπτομέρεια. Και οι δύο πτήσεις από την Μαδρίτης έφυγαν στις 11:30. Την ομάδα παρέλαβε το ίδιο λεωφορείο. Έμεινε στο ίδιο ξενοδοχείο. Έδωσε την συνέντευξη τύπου την ίδια ώρα. Με τον ίδια παίκτη δίπλα του (Μάρκος Γιορέντε). Έκανε ακριβώς την ίδια προπόνηση, που κράτησε την ίδια ώρα.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε ήθελε να επαναλάβει ακριβώς το ίδιο κόλπο που είχε σκαρώσει στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πριν από 20 ημέρες στην ίδια πόλη, αλλά μερικά χιλιόμετρα πιο δίπλα.

Για 69 λεπτά, ο Αργεντινός είχε μπλοκάρει τα πάντα. Δεν ήταν όμορφο, αλλά ήταν αποδοτικό. Η Μάντσεστερ Σίτι είχε μόνο μία τελική προς την εστία, ένα φάουλ του Ντε Μπρόινε (55’) που έβγαλε με διπλή προσπάθεια ο Όμπλακ.

Το παιχνίδι παιζόταν μόνιμα στα τελευταία 30 μέτρα, ο τελευταίος παίκτης των πολιτών ήταν 20 μέτρα κάτω από την σέντρα. Σε κάθε προσπάθεια όμως των Άγγλων, πάντα βρισκόταν ένα πόδι αντιπάλου, ένα σώμα, κάτι.

Και κάθε φορά που κάποιος παίκτης της Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε ένα κλέψιμο, έπρεπε να διασχίσει με σπριντ μία απόσταση 70 μέτρων, έφτανε εξουθενωμένος προς την περιοχή του Έντερσον, ο οποίος στην ουσία δεν απειλήθηκε ποτέ.

Το αμυντικό masterclass του Τσόλο κράτησε ενάμιση ημίχρονο. Οι ροχιμπλάνκος είχαν απάντηση σε κάθε ερώτηση των παικτών του Πεπ Γκουαρντιόλα, οι λιγοστές τελικές (όπως μία καλή κεφαλιά του Λαπόρτ στο 64ο λεπτό) έβγαιναν μόνο από στατικές φάσεις, που δεν τις λες και σπεσιαλιτέ των ομάδων του Πεπ.

Ο Φιλ Φόντεν φαίνεται ότι δεν… χάζευε στον πάγκο και με το που μπήκε έκανε την διαφορά. Με ωραία ατομική ενέργεια τράβηξε τον Φελίπε πάνω του, έκανε την κάθετη στον Ντε Μπρόινε και ο Βέλγος με συρτό διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0 (70’), λύνοντας τον γόρδιο δεσμό.

Λίγο αργότερα οι δύο τους πήγαν να σκαρώσουν ένα παρόμιο κόλπο, όμως ο Βέλγος σημάδεψε ένα πολλά σώματα που είχαν προλάβει να κρύψουν την ισπανική εστία.

To 1-0 έμεινε ως το τέλος, το μεγάλο κόλπο του Σιμεόνε χάλασε από μία μικρή λεπτομέρεια και οι πολίτες μοιάζουν το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League.

Πηγή: sdna.gr