HomeΟΜΑΔΕΣΑΕΛΑΕΛ: Επικράτησε του Οθέλλου σε ένα ωραίο παιχνίδι με 5 γκολ!

ΑΕΛ: Επικράτησε του Οθέλλου σε ένα ωραίο παιχνίδι με 5 γκολ!

Η ΑΕΛ επικράτησε με σκορ 3-2 του Οθέλλου στο στάδιο ”Αλφαμέγα” στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 9η αγωνιστική του β’ γκρουπ της β’ φάσης.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, το παιχνίδι είχε από νωρίς καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να ”αφήνουν” χώρους και να παρουσιάζονται αρκετά επιθετικές με το ξεκίνημα.

Η ΑΕΛ ήταν αυτή η οποία κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες και μόλις στο 12ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ όταν ο Θεμιστοκλέους από το ύψος του πέναλτι έστρωσε στον Παπαφωτη που με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να καταγράφουν από μια ευκαιρία μέχρι το 30ο λεπτό όπου και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Μορέιρα ο οποίος με ωραίο σουτ με το αριστερό μετά από λάθος διώξιμο της μπάλας από τον Γιάνσεν, έκανε το 2-0.

Μάλιστα, παρά την προσπάθεια του Οθέλλου να μειώσει και τις ευκαιρίες που δημιούργησε, η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε και τρίτο γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν ο Μορέιρα έκανε το γύρισμα στον Ανδρέου που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός ήταν εμφανώς πιο ”πεσμένος” από ότι στο πρώτο μέρος, ωστόσο, ο Οθέλλος παρουσιάστηκε ”ορεξάτος”. Η ομάδα του Κώστα Σακκά κατέγραψε τρεις τελικές προσπάθειες στο 53ο, 65ο και 70ο λεπτό ενώ στο 76ο κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με το σουτ του Χριστοδούλου έπειτα από πάσα του Ναρντίνι.

Μάλιστα, στο 82′ ο Οθέλλος μείωσε εκ νέου με ωραίο δυνατό σουτ του Κατσιατή μέσα από την περιοχή για το 3-2 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΑΕΛ (Αλέξης Γαρπόζης): Ανέστης, Σιλβέστρος (69′ Νεοφύτου), Μεντόγιεβιτς, Φραντζής, Τζάλμα, Σρνίτς, Παπαφώτης, Θεμιστοκλέους (29′ Μορέιρα), Αντρέου, Κα (69′ Χριστοδούλου), Μίντσεφ (80′ Μόρσεϊ).

Οθέλλο (Κώστας Σακκάς): Παναγιώτου, Σταμούλης, Κορίνους (46′ Καστάνας), Γιάνσεν, Ανάνγκ, Ναρντίνι, Χριστοδούλου, Κατσιατής, Πιχ (46′ Χατζηπασχάλης), Mπραμπίγια (71′ Ιωάννου), Σανγκαρέ (46′ Σούτο).

Σκόρερ: Παπαφώτης 12′, Μορέιρα 30′, Ανδρέου 45’+3 / Χριστοδούλου 75′, Κατσιατής 83′

Κίτρινες: – / Ανάνγκ, Κατσάνας

Αποβολές: – / –

Στάδιο: ΑΛΦΑΜΕΓΑ

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας