HomeApp Push NotificationΑΕΚ: Σπουδαία νίκη με ανατροπή και προβάδισμα πρόκρισης !

ΑΕΚ: Σπουδαία νίκη με ανατροπή και προβάδισμα πρόκρισης !

Η ΑΕΚ επικράτησε μέσα στην ”Αρένα” με 2-1 της Παρτίζαν Βελιγραδίου στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για τον Γ’ Προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ.

Στο πρώτο μέρος η Παρτίζαν η οποία ήταν σχεδόν σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου καλύτερη της ΑΕΚ κατάφερε στο 18ο λεπτό να προηγηθεί με το κοντινό πλασέ το Μένινγκ για το 0-1.

Ωστόσο, στο 34ο λεπτό και κόντρα στην ροή του αγώνα η ΑΕΚ κατάφερε με τον Γκαρσία και το εν κινήσει πλασέ του στο 34′ να κάνει το 1-1 γεγονός το οποίο την βοήθησε και αρκετά ψυχολογικά ενόψει της συνέχειας.

Το 1-1 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, η Παρτίζαν ξεκίνησε και πάλι καλύτερα και πιο δυνατά από την ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα και μάλιστα στο 54′ είχε δοκάρι μετά από κεφαλιά του Ρικάρντο.

Από εκεί και πέρα ανέβηκε η ένταση στο παιχνίδι, βγήκαν κίτρινες κάρτες και στο 61′ ο Όλτρα πραγματοποίησε τριπλή αλλαγή ούτως ώστε να αλλάξει η εικόνα της ομάδας του και του αγώνα.

Στο 66′ η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία με το δυνατό σουτ του Άλτμαν το οποίο ωστόσο απέκρουσε ο τερματοφύλακας των Σέρβων.

Το πολυπόθητο δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ, ήρθε στο 70′ και πάλι από εκτέλεση κόρνερ τουμ Λέδες. Αυτή την φορά ήταν ο Μιλίσεβιτς ο οποίος με κοντινό πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα της Παρτίζαν και έκανε το 2-1 για την ομάδα του το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα της Λάρνακας.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες (81’Χριστοφόρου), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρθία, Σανχούρχο, Λέδες, Φαράζ, Γκιούρσκο (61’Γκάμα), Τρισκόφσκι (61Άλτμαν), Ολατούντζι (61’Λόπες).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Στεβάνοβιτς, Φιλίποβιτς (63’Ζίφκοβιτς), Βούγιατσιτς, Σανιτσάνιν, Ουρόσεβιτς, Φέισα, Νάτσο (74’Μπαζντάρ), Αντράντε (81’Μπέλιτς), Ντιαμπάτε (81’Τέρζιτς), Μένιγκ (81’Λούτοβατς), Ρικάρντο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σανχούρχο, Τόμοβιτς  –  Βούγιατσιτς, Ουρόσεβιτς. Φέισα.