HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΓιάννης και Μίντλετον εκτοξεύθηκαν, νίκη-ανάσα με… ευρωπαϊκή άμυνα οι Μπακς

Γιάννης και Μίντλετον εκτοξεύθηκαν, νίκη-ανάσα με… ευρωπαϊκή άμυνα οι Μπακς

O υπέροχος Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 33, ο Κρις Μίντλετον έκανε… ματσάρα με 35 κι οι Μπακς πέτυχαν μεγάλη νίκη-ανάσα με 86-83, στηριζόμενοι στην… ευρωπαϊκή τους άμυνα για να μειώσουν τη σειρά με τους Νετς στο 2-1!

Σε ένα ματς που θύμισε πλέι οφ δεκαετίας του… ’90, οι Μπακς κατάφεραν να κρατήσουν την έδρα τους μπροστά σε 16.310 θεατές και να απαντήσουν στο άνετο 0-2 των Νετς που έχασαν στο τέλος τις ευκαιρίες για τη νίκη που ουσιαστικά θα τους έδινε την πρόκριση! Καμία ομάδα, άλλωστε, δεν έχει γυρίσει ποτέ από το 3-0…

Ο Μπρους Μπράουν αστόχησε 20” πριν το τέλος κι ο Τζρου Χόλιντεϊ αποφάσισε να ολοκληρώσει την προσπάθεια αντί να πάρει τάιμ άουτ, δίνοντας προβάδισμα στους Μπακς με 84-83, 11 δεύτερα πριν το τέλος. Η μπάλα ξαναπήγε- μάλλον τυχαία- στον Μπράουν που αστόχησε ξανά (είχε 8/13 δίποντα ως αυτά τα δύο σουτ και 16 πόντους) κι όχι στον Ντουράντ που μέτρησε 30 πόντους κι είχε βάλει τους εννιά τελευταίους των Νετς!

Η μπάλα κατέληξε στον Μίντλετον που έβαλε τις δύο βολές (86-83) φτάνοντας τους 35 με 8/9 από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας” κι ο KD πήρε την τελευταία προσπάθεια με δύο παίκτες των Μπακς “κρεμασμένους” πάνω του. Παρά τη δυσκολία του σουτ, παραλίγο να ευστοχήσει, αλλά η μπάλα βρήκε σίδερο και οι Μπακς έμειναν ζωντανοί!

Ο Γιάννης είχε 33 πόντους με 13/25 δίποντα και μόλις 1/8 τρίποντα, πετυχαίνοντας το μοναδικό του εύστοχο στην τέταρτη περίοδο. Είχε και 4/9 βολές σε 43 λεπτά συμμετοχής, αλλά σε ένα τόσο κλειστό ματς, όλα αυτά ήταν αρκετά μαζί με τα 14 ριμπάουντ που μάζεψε.

Ο Μίντλετον έβαλε 35 και μαζί πέτυχαν τους 68 από τους 86 πόντους του Μιλγουόκι! Ευστόχησε σε 12/25 σουτ (3/6τριπ.), ενώ κατέβασε και 15 ριμπάουντ. Στα δύο πρώτα ματς είχε 13/43 σουτ και συνολικά 30 πόντους…

Οι δύο ομάδες ήταν οι καλύτερες στην επίθεση στην κανονική περίοδο σε όλο το ΝΒΑ, αλλά στο Game3 οι Νετς έκαναν αρνητικό ρεκόρ σεζόν με 83 πόντους κι οι Μπακς ισοφάρισαν το δικό τους χειρότερο (86), το οποίο είχαν σημειώσει στο Game2 της σειράς!

Ο Χόλιντεϊ έμεινε στους εννιά πόντους αλλά σημείωσε το καθοριστικό καλάθι. Ο Κάιρι Ίρβινγκ μέτρησε 22 (9/22 σουτ), ενώ ο Μάικ Τζέιμς έβαλε ένα καλάθι σε 12 λεπτά (3 ασίστ). Έπαιξε ελάχιστα κι ο Θανάσης Αντετοκούνμπο και πρόλαβε να κάνει μία τάπα και μάλιστα πάνω στον πρώην παίκτη της ΤΣΣΚΑ, την οποία πανηγύρισε δεόντως.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ έβαλε 37 πόντους κι οι Γιούτα Τζαζ έβαλαν πλώρη για τους τελικούς του ΝΒΑ, επικρατώντας με 117-111 των Κλίπερς που καλούνται ξανά να γυρίσουν από το 0-2!

Θυμίζουμε πως οι Μάβερικς είχαν προηγηθεί με 2-0 με δύο εκτός έδρας νίκες επί των Κλίπερς, αλλά οι τελευταίοι επέστρεψαν και προκρίθηκαν με 4-3.

Ο “Spida” Μίτσελ πέτυχε 37 πόντους με 15/29 σουτ (6/12 τρίποντα, τέσσερις ασίστ) κι έγινε ο πρώτος παίκτες στην ιστορία των πλέι οφ για τους Τζαζ από το 1988 και τον Καρλ Μαλόουν, που πετυχαίνει 35+ πόντους σε back to back παιχνίδια!

Με 27 πόντους στο πρώτο ημίχρονο κι ένα τρίποντο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Μίτσελ έβαλε μπροστά τους Τζαζ με 74-55 και το ματς φαινόταν χαμένο για τους “Κλιπς”. Δεν έγινε έτσι όμως. Οι φιλοξενούμενοι Κλίπερς γύρισαν ολοκληρωτικά το παιχνίδι χάρη στην τριάδα Ρέτζι Τζάκσον (29), Πολ Τζορτζ (27) και Καουάι Λέοναρντ (21). Πήραν μάλιστα προβάδισμα με 101-99- το πρώτο αλλά μοναδικό στο παιχνίδι.

Οι Τζαζ επιστράτευσαν την άμυνα τους και υποχρέωσαν τους Κλίπερς σε εννιά σερί αποτυχημένα σουτ! Με επί μέρους σκορ 14-2 και τρίποντο του Ινγκλς (19π., 4/7), οι Τζαζ που έπαιξαν και πάλι χωρίς τον Μάικ Κόνλεϊ, ξέφυγαν με 113-103, τρία λεπτά πριν το τέλος.

Ο Μίτσελ που …έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, έβαλε ένα ακόμα δύσκολο καλάθι 43” πριν το τέλος και κλείδωσε τη νίκη και το 2-0.

Ο Τζόρνταν Κλάρκσον – καλύτερος “έκτος παίκτης” της σεζόν- έβαλε 24 πόντους (6/9 τρίποντα), ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς πρόσθεσε 16 κι ο “αμυντικός της χρονιάς”, Ρούντι Γκομπέρ, μέτρησε 13 με 20 ριμπάουντ (19 αμυντικά), δύο κλεψίματα και τρία μπλοκ!

Ο Τζάκσον είχε 29 με 4/8 τρίποντα και κυρίως αυτός με τον Πολ Τζορτζ (27π., 10ριμπ., 6ασ.) γύρισαν το παιχνίδι, μια και ο Καουάι έμεινε στους δύο πόντους (21 συνολικά, πέντε ασίστ) στην τέταρτη περίοδο.

Πηγή: eurohoops.net