HomeΕΛΛΑΔΑ''Ξέμπλεξε'' και πάει ΄ήσυχος στο ντέρμπι !

”Ξέμπλεξε” και πάει ΄ήσυχος στο ντέρμπι !

O Oλυμπιακός έχασε ευκαιρίες στο Περιστέρι, αλλά τελικά με γκολ του Μπρούμα πήρε τη νίκη καθώς επικράτησε με 1-0 του Ατρομήτου, που έχει πολλά παράπονα από τον Τσαγκαράκη και τον VAR-ίστα Παπαπέτρου, ειδικά για το χέρι του Σεμέδο εντός περιοχής!

Ο Ολυμπιακός έφυγε με το τρίποντο κι από το Περιστέρι! Ένα τέρμα του Μπρούμα, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετό για τους Πειραιώτες ώστε να τους δώσει τους τρεις βαθμούς. Αρκετά παράπονα από την διαιτησία έχουν οι γηπεδούχοι…

Έτσι έπαιξαν

Ο Νταμίρ Κάναντι, παρέταξε την ομάδα του με 4-3-2-1. Ο Μανδάς ήταν στο τέρμα, έχοντας στα στόπερ τους Γούτα, Στρούγγη. Δεξί μπακ ήταν ο Κιβρακίδης κι αριστερό ο Νάτσος. Στον άξονα βρέθηκαν οι Σάλομον, Χαρίσης και Γκάλο, ενώ σε ελεύθερο ρόλο και πίσω από τον προωθημένο Μάτιτς, αγωνίστηκαν οι Χριστοδουλόπουλος, Ραμπέλο.

Από την άλλη πλευρά, ο Πέδρο Μαρτίνς, επέλεξε το 4-3-3 για τον Ολυμπιακό. Κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε ο Σα, με τους Σεμέδο και Μπα στα στόπερ, δεξί μπακ επιλέχθηκε ο Ανδρούτσος που ήταν η έκπληξη του Πορτογάλου στην ενδεκάδα, ενώ αριστερό μπακ ήταν ο Ρέαμπτσιουκ. Καμαρά, Εμβιλά και Μπουχαλάκης βρέθηκαν στον άξονα, ενώ στην επίθεση αγωνίστηκαν οι Μπρούμα δεξιά, Βαλμπουενά αριστερά και στη κορυφή της επίθεσης ο Ελ Αραμπί.

Έσωσε ο Μανδάς και το έφερε στα μέτρα του ο Ατρόμητος…

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι στο Περιστέρι αναζητώντας ένα γρήγορο τέρμα και έφτασε κοντά σε αυτό στο 7′. Μετά από πολύ όμορφη ενέργεια του Ρέαμπτσιουκ από τα αριστερά, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά με τον Μανδά με σπουδαία σπουδαία επέμβαση και κράτησε το μηδέν.

Από την φάση αυτή κι έπειτα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους… Ο Ολυμπιακός, συνέχισε να έχει την κατοχή, όμως δεν μπορούσε να μπει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή με αποτέλεσμα να απειλήσει με δύο σουτ από μακριά που έφυγαν άουτ. Πρώτα στο 23′ με τον Μπρούμα και στη συνέχεια με τον Καμαρά στο 32′.

Ο Ατρόμητος, απείλησε στο 34′ με κεφαλιά του Γούτα που έφυγε άουτ, ενώ διαμαρτυρήθηκε σε δύο περιπτώσεις. Πρώτα για ένα σκληρό φάουλ του Μπουχαλάκη που ζήτησε απευθείας κόκκινη κάρτα και στη συνέχεια για ένα χέρι του Σεμέδο μέσα στην περιοχή που δεν δόθηκε πέναλτι.

Ο Μπρούμα… τιμώρησε!

Κι ενώ το ημίχρονο έληγε, ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να ανοίξει το σκορ. Μετά από μπαλιά του Μπουχαλάκη, ο Στρούγγης με τον Μανδά δεν συνεννοήθηκαν σωστά με αποτέλεσμα ο Μπρούμα στο 45+1′ να το εκμεταλλευτεί και να σκοράρει.

Οι γηπεδούχοι ζήτησαν φάουλ του επιθετικού του Ολυμπιακού στον Στρούγγη, ο οποίος βάζει τα χέρια του στην πλάτη του Έλληνα αμυντικού. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και θεωρήθηκε πως ο αμυντικός των γηπεδούχων έπεσε μόνος του.

Κυριάρχησε ο Ολυμπιακός, κράτησε ο Μανδάς

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξ ολοκλήρου των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Μαρτίνς, ήταν ανώτερη των γηπεδούχων κι έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες για να φτάσει στο 0-2 και να… καθαρίσει από νωρίς. Όμως απέναντι είχε έναν εξαιρετικό γκολκίπερ, τον Μανδά.

Πρώτα στο 55′, ο Καμαρά με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή ανάγκασε τον νεαρό γκολκίπερ σε μια καλή επέμβαση. Στη συνέχεια, το ωραίο πλασέ του Μπρούμα, αλλά και η υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από πλάγια θέση έφυγαν άουτ όπως και το σουτ του Εμβιλά’ έξω από την περιοχή.

Τελευταία φορά που χρειάστηκε η επέμβαση του Μανδά, ήταν στο ο75′ όταν ο Φορτούνης έπιασε ένα πανέμορφο σουτ και ο Έλληνας γκολκίπερ πετάχτηκε στη δεξιά του γωνία παραχωρώντας κόρνερ. Από εκεί και πέρα δεν έγινε κάποια φάση μέχρι και τα τελευταία λεπτά.

Ο Ολυμπιακός κρατούσε άνετα αυτό το 0-1, χωρίς ο Ατρόμητος να τον απειλήσει στιγμή, με τον Φορτούνη στις καθυστερήσεις να έχει την τελευταία φάση με μια εκτέλεση φάουλ που έφυγε άουτ.

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γούτας, Στρούγγης, Κιβρακίδης, Νάτσος (72′ Νταβιώτης), Σάλομον (61′ Ούμπιδες), Γκάλο, Χαρίσης, Ραμπέλο (61′ Μουνίθ), Χριστοδουλόπουλος (61′ Μανούσος), Μάτιτς (78′ Αγκάγιεφ)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Μπα (64′ Σισέ), Ρέαμπτσιουκ, Ανδρούτσος, Εμβιλά, Καμαρά (90′ Χολέμπας), Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (64′ Φορτούνης), Μπρούμα (79′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (90′ Πέπε)