HomeΟΜΑΔΕΣΑΕΚΒλέπει ακόμα πιο ψηλά η ΑΕΚ

Βλέπει ακόμα πιο ψηλά η ΑΕΚ

Η εξασφάλιση θέσης σε ευρωπαϊκό όμιλο μόνο ως άθλος μπορεί να χαρακτηριστεί για την ΑΕΚ, η οποία κλήθηκε να αντιμετωπίσει δυνατές ομάδες στα προκριματικά του Τσάμπιονς και του Γιουρόπα Λιγκ. Παρά τον αποκλεισμό στον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, η ΑΕΚ στάθηκε πολύ καλά απέναντι στη Μίντιλαντ. Μια ομάδα σαφώς πιο ισχυρή από θέμα μπάτζετ και πιο έμπειρη σε αυτούς τους αγώνες. Η ΑΕΚ αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Ακολούθησε η κλήρωση που έφερε τους «κιτρινοπράσινους» απέναντι στην Παρτιζάν Βελιγραδίου. Μια ομάδα που επίσης έχει μεγάλη εμπειρία και η οποία μετρά αρκετές παρουσίες σε ομίλους. Η ΑΕΚ έδειξε πως ήθελε από το πρώτο παιχνίδι την πρόκριση κερδίζοντας τους Σέρβους με 2-1, ανατρέποντας το αποτέλεσμα. Το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο, αφού στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Λάρνακα, η ομάδα του Όλτρα έχασε πολλές ευκαιρίες.

Στο παιχνίδι της περασμένης Πέμπτης στο «Παρτιζάνα» η ΑΕΚ έδειξε ξανά καλό πρόσωπο. Κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο (και με το σκορ 1-0 εις βάρος της), ήταν η ομάδα που κράτησε μπάλα και διεκδίκησε το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση. Ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 51′ και δέχθηκε το 2-1 στο 54′. Η ομάδα της Λάρνακας έδειξε συνέπεια και δύο λεπτά αργότερα (56′) πέτυχε ξανά την ισοφάριση με ένα γκολ… «ποίημα» του Φαράζ και με τον τρόπο αυτό προκρίθηκε.

Η προσπάθεια δεν σταμάτησε, ωστόσο, για τους δευτεραθλητές. Υπάρχει ακόμα ένα εμπόδιο στο δρόμο με φόντο την είσοδο στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει σε διπλές αναμετρήσεις την Ντνίπρο, με τον πρώτο αγώνα να είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Πέμπτη εκτός έδρας. Λόγω της κατάστασης που επικρατεί στην Ουκρανία, η αναμέτρηση της ερχόμενης Πέμπτης θα γίνει στην πόλη Κόσιτσε της Σλοβακίας.

Ο στόχος της ΑΕΚ είναι να περάσει το εμπόδιο της Ντνίπρο και να ολοκληρώσει τον μεγάλο της στόχο που είναι η είσοδος στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Το γεγονός ότι ο επαναληπτικός θα γίνει στο «ΑΕΚ Αρένα», καθιστά αναγκαίο πως στο πρώτο παιχνίδι είναι σημαντικό να εξασφαλίσει θετικό αποτέλεσμα η ομάδα της Λάρνακας και να μεταφέρει την πρόκριση στην Κύπρο.

Το θετικό στοιχείο που παρουσιάζει η ΑΕΚ στα παιχνίδια που έδωσε είναι πως βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα σε κάθε παιχνίδι. Μάλιστα, σημείωσε δύο γκολ απέναντι στην Παρτιζάν και στους δύο αγώνες, ενώ απέναντι στην Μίντιλαντ σκόραρε ένα γκολ σε κάθε παιχνίδι. Αυτό που χρειάζεται είναι μεγαλύτερη ισορροπία στην άμυνα, αφού δέχθηκε γκολ σε όλους τους αγώνες της.