HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΒήμα τίτλου στη Λεμεσό

Βήμα τίτλου στη Λεμεσό

Βήμα τίτλου για την Ολυμπιάδα Ν. η οποία κέρδισε στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» την ΑΕΛ με 0-3 σετ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος πετόσφαιρας ΟΠΑΠ Α’ Γυναικών. Με τη νίκη της η Ολυμπιάδα παραμένει στην κορυφή και αναμένει το ντέρμπι τίτλου με τον Property Gallery Απόλλων στη Λεμεσό ξανά.

Μετά το αρχικό 07-07 η Ολυμπιάδα κατάφερε στο πρώτο σετ να προηγηθεί 12-15. Η Ολυμπιάδα σταδιακά ξέφυγε και κέρδισε σε 18’ 14-25.

Η Ολυμπιάδα ήταν ανώτερη και στο δεύτερο σετ κερδίζοντας 17-25 σε 22΄κάνοντας το 0-2 σετ. Η ΑΕΛ διαχειρίστηκε ορθά το προβάδισμά της και προηγήθηκε 10-15 στο τρίτο σετ. Η ΑΕΛ προσπάθησε και μείωσε στο -4 18-22 και στο -2 αργότερα 21-23 και κέρδισε 22-25 σε 29’ και τον αγώνα 0-3 σετ.

Έδειξε χαρακτήρα και καραδοκεί

Πραγματικό ντέρμπι  ήταν ο αγώνας στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» μεταξύ Απόλλων – Ανόρθωσις. Οι Λεμεσιανές κέρδισαν με 3-0 σετ σε 92’  και έμειναν ζωντανές στο κυνήγι του τίτλου τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος.

Ο Απόλλων την ερχόμενη Τρίτη αντιμετωπίζει την Ολυμπιάδα σε ματς τίτλου. Ο αγώνας ήταν σπουδαίος αφού δυο σετ κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με την Ανόρθωση να κάνει καταπληκτική εμφάνιση στη Λεμεσό.

Η Ανόρθωσις ξάφνιασε στο πρώτο σετ και μετά το 10-10 έκανε το παιχνίδι της και ξέφυγε 12-17 «παγώνοντας» και άλλο την «ΑΠΟΛΛΩΝ  ΑΡΕΝΑ». Ο Property Gallery Απόλλων κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσια και να το κερδίσει στους έξτρα πόντους με 33-31 σε 34’

Η Ανόρθωσις ήταν καλή και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 13-14 αλλά ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 19-17 και κλείδωσε τελικά το σετ κερδίζοντας με 25-21 σε 28’ αυξάνοντας σε 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η Ανόρθωσις προηγήθηκε εκ νέου 05-09. Η Ανόρθωσις διατηρούσε το προβάδισμά της και 17-21, αλλά ο Property Gallery Απόλλων μείωσε στο -1 22-23. Το ντέρμπι ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε στους έξτρα πόντους 26-24 για τον Property Gallery Απόλλωνα που κέρδισε 3-0 σετ.

Χρυσό δίποντο παραμονής για Δικέφαλο

«Χρυσό» δίπ[οντο παραμονής πέτυχε ο Δικέφαλος Γερίου. Επικράτησε 3-2 σετ σε καταπληκτικό αγώνα της Lemesos Volleyball και αποσπάστηκε 5 βαθμούς από την αντίπαλό του τρία παιχνίδια πριν το τέλος. Η ομάδα της Lemesos Volleyball ανέτρεψε το σκορ από 0-1 σε 2-1, αλλά έχασε. Έστω και έτσι όμως πήρε ένα πολύτιμο βαθμό και συνεχίζει την προσπάθειά της για παραμονή με αξιώσεις.

Μετά από ένα ανατρεπτικό πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν η Lemesos Volleyball προηγήθηκε με 14-16, αλλά ο Δικέφαλος προσπέρασε και κέρδισε 25-21 σε 27’ κάνοντας το 1-0 σετ.

Η Lemesos Volleyball ξέφυγε τέσσερις πόντους 10-14, αλλά ο Δικέφαλος βρέθηκε κοντά αλλά οι «ροζ» είχαν το +3 16-19 και τελικά κέρδισε 20-25 σε 25’ ισοφαρίζοντας το παιχνίδι.

Η Lemesos Volleyball ήταν ανώτερη στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 07-11 και αύξανε συνεχώς τη διαφορά για να επικρατήσει τελικά 13-25 σε 19’ και να ανατρέψει το σκορ σε 1-2 σετ.

Ο Δικέφαλος «πλήρωσε» με το ίδιο νόμισμα» τη Lemesos Volleyball στο τέταρτο σετ και αφού ξέφυγε στο σκορ προηγήθηκε 23-11 κερδίζοντας 25-11 ισοφαρίζοντας 2-2 σετ.

Στο τάϊ – μπρέικ όπου κρίθηκαν όλα έγινε καταπληκτικό παιχνίδι με τον Δικέφαλο να επιβάλλεται 17-15 σε 21’ και να παίρνει σπουδαίο δίποντο με 3-2 σετ.

Άνετη η Ν. Σαλαμίνα – Μπελάδες για ΑΕΚ

Βίοι αντίθετοι για ΑΕΚ και Νέα Σαλαμίνα μετά την ολοκλήρωση του μεταξύ τους αγώνα. Η ομάδα της  Λάρνακας σε ένα κρίσιμο παιχνίδι στην έδρα της έχασε με 1-3 σετ και «είδε» τη διαφορά από την Lemesos Volleyball να μειώνεται στο -2. Η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη στο «ΚΙΤΙΟΝ» και με 20 βαθμούς βρίσκεται στην κορυφή του Ομίλου Διαβάθμισης 10 βαθμούς από την 8η θέση που οδηγεί στη Β Κατηγορία.

Σε κλειστό πρώτο σετ, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε 22-25 σε 25’ και προηγήθηκε 0-1.

Η ΑΕΚ άρχισε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 11-07, αλλά οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στον πόντο 14-13. Η ΑΕΚ διατήρησε το ελαφρύ προβάδισμα 21-20  και τελικά κέρδισε 25-23 σε 28’ ισοφαρίζοντας 1-1 το σετ.

Η Νέα Σαλαμίνα πήρε μικρό προβάδισμα στο τρίτο σετ 07-09 και διατηρούσε το προβάδισμά της για να κερδίσει 22-25 σε 33’ και να προηγηθεί 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν ότι θα «καθαρίσουν» εύκολα αφού προηγήθηκαν 13-18, αλλά η ΑΕΚ που έχει εμπειρία με ένα μεγάλο σερί προηγήθηκε 23-21. Η Νέα Σαλαμίνα έδειξε φοβερά ψυχικά αποθέματα κι αφού οδήγησε το σετ στους έξτρα πόντους κέρδισε 24-26 σε 30’ και τον αγώνα 1-3 σετ.