HomeStimenaUefa Europa League 12/8/2021

Uefa Europa League 12/8/2021

Ρεβάνς για τον γ’ προκριματικό γύρο του Europa League. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά το 2ο 90λεπτο ακολουθεί ημίωρη παράταση και (αν χρειαστεί) η διαδικασία των πέναλτι.

12/8/2021 18:00
Αλασκέρτ – Καϊράτ Αλμάτι
Έδειξε πως μπορεί η Αλασκέρτ
Η Καϊράτ ήταν και παραμένει το μεγάλο φαβορί του ζευγαριού, αλλά τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ματς στην έδρα της και μάλιστα στάθηκε τυχερή, αφού η Αλασκέρτ είχε χαμένο πέναλτι για να προηγηθεί. Το τελικό 0-0 αφήνει τα πάντα ανοιχτά εν όψει της σημερινής ρεβάνς στο Γιερεβάν, εκεί όπου αναμένεται ξανά σφιχτό ματς. Δεν πιάνεται εύκολα στοιχηματικά, αν θα παίζαμε κάτι θα ρισκάραμε στο Ημίχρονο Χ μιας και αμφότερες αναμένεται να είναι αρκετά προσεκτικές.
Ημ.X με απόδοση 1.94

12/8/2021 19:00
Ελσίνκι – Νέφτσι Μπακού
Δεν είναι σταθερές αμυντικά
Η Νέφτσι Μπακού έδειξε την ίδια εικόνα με τον Ολυμπιακό, καλή ανά διαστήματα επιθετικά αλλά και με αρκετές αμυντικές αδράνειες. Πολύ καλή εμφάνιση από την Ελσίνκι, η οποία έδειξε πως μπορεί να πάρει την πρόκριση στην Φινλανδία, αλλά ο άσος είναι διαβασμένος. Πιθανό το αμφίσκορο, αφού αμφότερες ψάχνουν γκολ, αλλά αμυντικά δεν είναι σταθερές.
Goal με απόδοση 1.75

12/8/2021 20:00
Ζαλγκίρις Βίλνιους – ΝΣ Μούρα
Κακό το κλίμα στην Μούρα
Όλα ανοιχτά για την πρόκριση μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα στην Σλοβενία, αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο. Κακό το κλίμα στην Μούρα η οποία έχει ξεκινήσει άσχημα το νέο πρωτάθλημα, αγνοώντας τη νίκη μετά από 4 αγώνες στο πρωτάθλημα (0-2-2) και ο τεχνικός της, Σιμούντζα παίζει το… κεφάλι του στο σημερινό. Σαφώς καλύτερο το κλίμα στην Ζαλγκίρις, η οποία στην Λιθουανία έχει τον πρώτο λόγο.
1 με απόδοση 2.07

12/8/2021 21:00
Σεντ Τζόνστον – Γαλατασαράι
Η πίεση στην πλευρά των Τούρκων
Η Γαλατασαράι ήταν καλύτερη στον πρώτο αγώνα, δεν εκμεταλλεύτηκε τις μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και το ματς της στράβωσε, αφού έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 55’ και τρία λεπτά μετά βρέθηκε πίσω από πέναλτι. Απάντησε άμεσα (60’) ισοφαρίζοντας σε 1-1, σκορ που έμεινε ως το τέλος. Υπάρχει μεγάλη πίεση στους Τούρκους για το απογοητευτικό ξεκίνημα και ο Τερίμ βρίσκεται σε δύσκολη θέση. Υπενθυμίζεται πως είχε προηγηθεί ο ντροπιαστικός αποκλεισμός από την Αϊντχόβεν στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ με συνολικό σκορ 7-2. Παραμένει φαβορί η Γαλατά λόγω της ποιότητας της, αλλά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Αμυντικά θα το πάνε οι Σκωτσέζοι και όπου βγει. Στο όριο Under-Over το περιμένουμε, το 2-3 γκολ μπορεί να αποτελέσει εναλλακτική.
2-3 Goals με απόδοση 1.94

12/8/2021 21:45
Σέλτικ – Γιάμπλονετς
Πετάει φωτιές στην επίθεση η Σέλτικ
Η Σέλτικ έθεσε ισχυρές βάσεις πρόκρισης μετά τη νίκη με 4-2 στην Τσεχία, αλλά αμυντικά εμφάνισε ξανά πολλά προβλήματα. Στο πρωτάθλημα, διέλυσε με 6-0 την Νταντί και εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ρέιντζερς, πιάνοντας την στους 3 βαθμούς. Με τη ψυχολογία στα ύψη οι Κέλτες, οι οποίοι αναμένεται να «σφραγίσουν» την πρόκριση μπροστά στον κόσμο τους αλλά ο άσος είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Πετάνε φωτιές επιθετικά οι Σκωτσέζοι αλλά αμυντικά έχουν σημαντικά προβλήματα. Απογοητευτική ανασταλτικά η Γιάμπλονετς, η οποία μάλιστα πρέπει να πάρει και ρίσκα αν θέλει να μπει ξανά στο κόλπο πρόκρισης. Δύσκολα θα μείνει χαμηλά το σκορ.