HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΤσιτσιπάς: Πρόκριση στους «4» του Ρότερνταμ

Τσιτσιπάς: Πρόκριση στους «4» του Ρότερνταμ

Στα ημιτελικά του ABN AMRO World Tennis Tournament στο Ρότερνταμ προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος ξεπέρασε στα τρία σετ το εμπόδιο του μαχητικού Κάρεν Κατσάνοφ.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, έδειξε χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και κατάφερε να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή του σκορ με 4-6, 6-3, 7-5 μετά από 2 ώρες και 45 λεπτά αγώνα στο κεντρικό court των εγκαταστάσεων στο Ρότερνταμ.

Με αυτή τη νίκη, ο Τσιτσιπάς εξασφάλισε την άνοδό του στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης από την ερχόμενη Δευτέρα, ξεπερνώντας το παιδικό του ίνδαλμα, Ρότζερ Φέντερερ.

Στα ημιτελικά του Σαββάτου, ο 22χρονος πρωταθλητής θα περιμένει το νικητή του 2ου προημιτελικού ανάμεσα στον Αντρέι Ρούμπλεφ και Ζέρεμι Σαρντί.

Για να κατάφερε να πετύχει την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια με τον Κατσάνοφ, ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε να ανατρέψει το προβάδισμα του Ρώσου στα σετ αλλά και το break με το οποίο προηγήθηκε ο αντίπαλός του στο καθοριστικό σετ της αναμέτρησης.

Ο Στέφανος ήταν εξαιρετικός στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα και παρέμεινε σε τροχιά για τον 6ο τίτλο της καριέρας του και πρώτο μετά την Μασσαλία, τον Φεβρουάριο του 2020.