HomeSliderΤρίποντο το... διπρόσωπο ΑΠΟΕΛ

Τρίποντο το… διπρόσωπο ΑΠΟΕΛ

Το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που κέρδισε στο τελευταίο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου στο πρωτάθλημα Cyta. Οι “γαλαζοκίτρινοι” που δεν ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο, ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο 51′ με τον Σαμπάλα και διεύρυναν το προβάδισμά τους με τον Ανουάρ στο 76′. Το μόνο που κατάφερε η Δόξα, ήταν να μειώσει με κεφαλιά του Σαντίκ στο 82ο λεπτό.

Η Δόξα ήταν η ομάδα που ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και έψαξε το γκολ πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Ο Καλό σημάδεψε το δοκάρι του Ουζόχο σε προβολή στην μπάλα και στη συνέχεια της φάσης ο Ασαμόα έστειλε εκτός στόχου την μπάλα από ευνοϊκή θέση. Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά προσπάθησε να βάλει δύσκολα στο ΑΠΟΕΛ και να πάρει το προβάδισμα. Οι τελικές προσπάθειες της προσφυγικής ομάδας δεν είχαν αποτέλεσμα. Από την μια η αστοχία των επιθετικών της και από την άλλη ο Ουζόχο που ήταν σε ετοιμότητα, δεν επέτρεψαν να παραβιαστεί η εστία του ΑΠΟΕΛ. Οι “γαλαζοκίτρινοι” κατάφεραν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους μετά το πέρας 30 λεπτών στο παιχνίδι. Μια άστοχη προσπάθεια του Λουντέμο στο 30′ ήταν η πρώτη τελική για το ΑΠΟΕΛ, το οποίο ξεκίνησε να ανεβάζει ρυθμό. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν παρουσιάστηκε κάποια αξιόλογη φάση και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0 ως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που θέλησε να κυριαρχήσει και τα κατάφερε. Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη έφτασε στο 0-1 στο 51ο λεπτό με τον Σαμπάλα. Το σουτ του Αργεντινού κόντραρε στον Γκολομπάρτ, αλλά η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα και για αυτό του πιστώθηκε το γκολ και δεν καταγράφηκε ως αυτογκόλ. Η Δόξα δεν κατάφερε να βγάλει στο γήπεδο αυτά που ήθελε και αυτά που έδειξε στο πρώτο μέρος. Το ΑΠΟΕΛ κυκλοφόρησε την μπάλα, δημιούργησε τις προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ και τελικά τα κατάφερα. Στο 76ο λεπτό ο Αμουάρ πήρε την μπάλα από τον Ντε Βινσέντι, μπήκε στην περιοχή της Δόξας και με δυνατό σουτ νίκησε τον Σισκόφσκι και έδειξε να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη. Ωστόσο, η Δόξα αντέδρασε στο 82ο λεπτό με τον πρώτο της σκόρερ. Ο Σαντίκ μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Εγγλέζου και έτσι το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον στα τελευταία του λεπτά. Τελικά, το αποτέλεσμα δεν διαφοροποιήθηκε και η ομάδα της Κατωκοπιάς έχασε την ευκαιρία να κάνει άλμα παραμονής. Το ΑΠΟΕΛ έκανε το καθήκον του και πήρε το τρίποντο.

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (77′ Οικονομίδης), Σαντίκ, Χριστοφή, Καλό (59′ Λουίς Κάρλος), Ασαμόα (59′ Ολιβέιρα), Τραϊτσέφκσι (77′ Γκίλσον), Γκολομπάρτ, Άδωνη (70′ Μπιλάλ), Κίκας

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Βινίσιους, Σάντος, Λουντέμο, Ντε Βινσέντι, Ανουάρ, Κατσαντώνης (54′ Γεωργίου, 87′ Βρόντης), Ζαχίντ (46′ Ενσούε), Κλωναρίδης, Σαμπάλα, Κούτσακος (78′ Γουίλερ)

Σκόρερ: 82′ Σαντίκ / 55′ Σαμπάλα, 72′ Ανουάρ

Διαιτητές: Νικόλας Νεοκλέους (Πέτρος Πέτρου, Χρίστος Ε. Χρίστου) VAR: Γιώργος Νικολάου