HomeSliderΤρίποντο ουσίας για τη Νέα Σαλαμίνα

Τρίποντο ουσίας για τη Νέα Σαλαμίνα

Πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε η Νέα Σαλαμίνα στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι οφ του πρωταθλήματος Cyta. Οι “ερυθρόλευκοι” νίκησαν με 3-1 τον Ερμή. Η ομάδα της Αραδίππου προηγήθηκε με τον Φόλπρεχτ στο 4′, η Νέα Σαλαμίνα “απάντησε” με τον Ντανίλο στο 9′ και ο Τσουκαλάς με δύο τέρματα στο 17′ και το 48′, χάρισε την πολύ μεγάλη νίκη στην ομάδα της Αμμοχώστου.

Γεμάτο φάσεις και γκολ ήταν το πρώτο ημίχρονο, το οποίο βρήκε τη Νέα Σαλαμίνα να προηγείται με 2-1, ανατρέποντας μάλιστα το αποτέλεσμα. Η ομάδα του Ερμή ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με κεφαλιά του Φόλπρεχτ. Ο Στέλιος Δημητρίου έκανε τη σέντρα και ο σκόρερ βρέθηκε σχεδόν μόνος στην μικρή περιοχή της Νέας Σαλαμίνας. Οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν να μην επηρεάζονται αρνητικά από αυτή την εξέλιξη και προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Αυτό έγινε σχετικά νωρίς (στο 9ο λεπτό). Ο Ντανίλο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Ντίαζ στην περιοχή των “φτεροπόδαρων”. Ο επιθετικός της Νέας Σαλαμίνας πήρε την μπάλα και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Φοιρινίδη για το 1-1. Η ομάδα της Αμμοχώστου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε από μια στατική φάση να μπει μπροστά στο σκορ. Αυτό έγινε στο 17ο λεπτό, όταν ο Οσέι εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Φοιρινίδη. Ο Τσουκαλάς που ακολούθησε τη φάση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 2-1. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ερμής απείλησε με τον Φόλπρεχτ σε εκτέλεση φάουλ. Ο Βεσελόφσκι κράτησε τη Νέα Σαλαμίνα μπροστά στο σκορ και 1 λεπτό αργότερα (48′), οι “ερυθρόλευκοι” πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Τσουκαλάς ήταν εκ νέου ο πρωταγωνιστής, καθώς με ένα ωραίο δεξί σουτ στην κίνηση νίκησε τον Φοιρινίδη και έδωσε σοβαρό προβάδισμα νίκης στη Νέα Σαλαμίνα.

Ο Ερμής άργησε να αντιδράσει, αλλά λίγο πριν τη συμπλήρωση 70 λεπτών ξεκίνησε να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για να μειώσει στο σκορ. Ο Ρουσιάς και ο Βάλπορτ ήταν οι ποδοσφαιριστές που προσπάθησαν να νικήσουν τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας. Ο Βεσελόφσκι ήταν σε ετοιμότητα όσες φορές χρειάστηκε και διατήρησε το προβάδισμα των δύο τερμάτων για την ομάδα του.

Μετά τη νίκη που σημείωσε η Νέα Σαλαμίνα, ανέβηκε στους 38 βαθμούς και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία. Ο Ερμής έμεινε στους 32 βαθμούς και τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα στην προσπάθεια των “φτεροπόδαρων” ώστε να παραμείνουν στην Α’ κατηγορία.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Nέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου (88′ Μπρένο), Τσουκαλάς, Χριστοφόρου, Καμισοκό, Οσέι (77′ Σανκό), Σμοβς, Σιαθάς (67′ Κρεάν), Ντανίλο, Μουστιβάρ.

ΕΡΜΗΣ: Φιρινίδης, Δημητρίου, Γαβριήλ, Καραγκούνης, Φόλμπρεχτ, Ρουσιάς, Ντίας (46′ Παντελή), Κάταριτς (67′ Παπαθανασίου, 84′ Κύπρου), Σαντό (28′ Κοβάσεβιτς), Κυριακίδης (67′ Βάλπορτ), Σιντιμπέ

Σκόρερ: 9′ Ντανίλο, 17′, 48′ Τσουκαλάς / 4′ Φόλμπρεχτ

Κίτρινες: Μουστιβάρ, Τσουκαλάς / Σαντό, Παντελή, Ντίαζ

Διαιτητές: Σιμόν Μαρτσίνιακ (Νίκος Εγγλέζου, Όμηρος Τζιωρτζής)

VAR: Άνταμ Τόματς