HomeSliderΤρίποντο για τον Ολυμπιακό!

Τρίποντο για τον Ολυμπιακό!

Με γκολ του Γουίλσον στο 8’ ο Ολύμπιακός επικράτησε με 1-0 της Δόξας Κατωκοπιάς στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λευκωσίας έφτασε τους 11 βαθμούς και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Η Δόξα έμεινε στους έξι βαθμούς και στην 8η θέση.

Ο Ολυμπιακός σκόραρε στο 5’ με τον Πεχλιβάνη, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο παίκτης ήταν σε θέση οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα (8’) όμως οι «μαυροπράσινοι» άνοιξαν το γκολ. Συγκεκριμένα, ο Σαρφό έδωσε την πάσα στον Γουίλσον, ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ!

Η Δόξα απείλησε στο 17’ όταν ο Ασαμόα έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε έξω. Η ομάδα της Κατωκοπιάς έίχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 30’ ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να κάνει το 2-0. Ο Γουίλσον έφυγε πίσω από την άμυνα της Δόξας, αλλά το σουτ που έκανε βρήκε σε ετοιμότητα τον Σισκόφσκι, ο οποίος απέκρουσε. Το σουτ του Σαντίκ στο 35’ κατέληξε στην αγκαλιά του Μολ. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά.

Παρόλα αυτά η Δόξα θα μπορούσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (40+1’). Ο Ασαμόα έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται της Δόξας Κατωκοπιάς με 1-0.

Στην επανάληψη η ομάδα της Κατωκοπιάς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ ο Ολυμπιακός από την πλευρά του προσπαθούσε να γίνει απειλητικός στις αντεπιθέσεις. Οι δύο ομάδες πάντως δεν κατάφεραν να φτιάξουν καλές στιγμές. Υπήρξαν κάποιες προϋποθέσεις, αλλά δεν είχαμε τελικές προσπάθειες.

Από εκεί και πέρα, το σουτ του Μπαλντέ στο 68’ από πλευράς της Δόξας πέρασε έξω στην πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 79’. Ο Σαρφό εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κτύπησε πάνω στο τοίχος και στην επαναφορά έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.

Η ομάδα της Λευκωσίας πάντως στο 82’ είχε ακόμη μία καλή στιγμή για να κλειδώσει τη νίκη όταν ο Γουίλσον έκανε τη σέντρα-σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε έξω. Ο Κα στο 90+2’ από ενοϊκή θέση έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρας έξω.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Σαμπίνια, Μποβέδα, Σάλι (84’ Κα), Γουίλσον (90+2’ Ευτυχίδης), Μανρίκε, Σαρφό, Πεχλιβάνης (57’ Μάντζης), Ντιαγνέ, Νάνι, Κυριάκου

Σκόρερ: 8’ Γουίλσον

Κίτρινη: Σαρφό