HomeΔΙΕΘΝΗΤρεις «κανονιές»… και τέζα ο Ολυμπιακός

Τρεις «κανονιές»… και τέζα ο Ολυμπιακός

Μόνο με «αυτοκτονία» θα χάσει την πρόκριση στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ η Άρσεναλ μετά τη νίκη με 3-1 επί του Ολυμπιακού Πειραιώς μέσα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Οι «κανονιέρηδες» λοιπόν επικράτησαν των «ερυθρόλευκων» στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τη φάση των «16» της διοργάνωσης και απέκτησαν σαφές προβάδισμα ενόψει και του επαναληπτικού στο «Έμιρεϊτς». Ο Όντεγκαρντ άνοιξε το σκορ για την Άρσεναλ στο 34′, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Ελ Αραμπί στο 58’. Τα γκολ των Γκάμπριελ (79’) και Ελνένι (85’) διαμόρφωσαν το τελικό 3-1.

H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κρατούσε τη νίκη στα χέρια της απέναντι στη Μίλαν, αλλά στο 90+2’ το γκολ του Κιάερ διαμόρφωσε το τελικό 1-1! Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν πιστέψει λοιπόν πώς θα πάρουν προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά, όμως η ομάδα του Μιλάνου τους πήρε την «μπουκιά από το στόμα» στις καθυστερήσεις (1-1).

Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα, το γκολ του Κεσί (με άψογο βολέ) ακυρώθηκε από το VAR λόγω χεριού.

Χάρη σε μπαλιά του Φερνάντες, ο Ντιαλό έδωσε το προβάδισμα στη Γιουνάιτεντ με κεφαλιά.

Εκεί που φαινόταν όμως που η ομάδα του Μάντσεστερ θα έπαιρνε τη νίκη, βρέθηκε ο Κιάερ να της «χαλάσει» τα σχέδια. Με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στις καθυστερήσεις ο Δανός κεντρικός αμυντικός ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε ένα ελαφρύ προβάδισμα στη Μίλαν ενόψει και του επαναληπτικού αγώνα στο Μιλάνο.

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Ρέιντζερς, η οποία απέσπασε ισοπαλία με γκολ (1-1) από τη Σλάβια στην Πράγα. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό με τον Στάντσιου. Οι «Τζερς» στην πρώτη τους τελική προσπάθεια, ευτύχησαν να ισοφαρίσουν με τον Χελάντερ στο 36’.

Ανεβάζοντας ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άγιαξ κέρδισε με 3-0 τη Γιουνγκ Μπόις. Κλάασεν (62’), Τάντιτς (82΄) και Μπρόμπεϊ (90+2’) σκόραραν για την ομάδα του Άμστερνταμ.

Με το ένα πόδι στα προημιτελικά βρίσκεται η Βιγιαρεάλ μετά το 2-0 επί της Ντιναμό μέσα στο Κίεβο. Το «κρίτρινο υποβρύχιο» άνοιξε το σκορ με τον Τόρες στο 30’ και σφράγισε τη νίκη με τον Αλμπιόλ στο 52’.

Από εκεί και πέρα, η Γρανάδα επικράτησε με 2-0 της Μόλντε στην Ισπανία και πλέον έχει ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση. Μολίνα (26’) και Σολδάδο (76’) πέτυχαν τα γκολ για την ισπανική ομάδα. Η Μόλντε ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 71’ ο Έλινγκσεν.

Θέση στα προημιτελικά «έκλεισε» εκτός συγκλονιστικού απροόπτου η Ρόμα. Οι «τζιαλορόσι» κέρδισαν με 3-0 τη Σαχτάρ Ντόνετσκ στο «Ολίμπικο» με τα γκολ των Πελεγκρίνι (23’), Ελ Σαραουί (73’) και Μαντσίνι (77’).

Τέλος, η Τότεναμ νίκησε με 2-0 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο «Τότεναμ Χότσπερ» με τα γκολ που πέτυχε ο Κέιν στο 25’ και στο 70’.