HomeSliderΤο νησί του... χαλκού!

Το νησί του… χαλκού!

Ο Μάριος Γεωργίου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο σύνθετο ατομικό της ενόργανης γυμναστικής στους Μεσογειακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Οράν της Αλγερίας. Ο τεράστιος αυτός αθλητής απέδειξε για πολλοστή φορά γιατί συγκαταλέγεται στην ελίτ της γυμναστικής και είναι ένας εκ των κορυφαίων αθλητών που ανέδειξε η Κύπρος.

Ο Γεωργίου εκτέλεσε άψογα τα όργανα που διακρίθηκε και στο παρελθόν, το δίζυγο και το μονόζυγο, που βρίσκονταν τελευταία στη σειρά των έξι αγωνισμάτων και ανέβασε κατακόρυφα τη βαθμολογική του συγκομιδή. Δεν επηρεάστηκε καθόλου από την πολύ υψηλότερη βαθμολογία των αντιπάλων του, έκανε επίδειξη ισχύος στο μονόζυγο και ανέβηκε για ακόμα μια φορά στο βάθρο, επιβεβαιώνοντας τη μεγάλη του κλάση στο συγκεκριμένο όργανο.

Η βαθμολογία που δόθηκε στο μονόζυγο αρχικά πάγωσε τα μέλη της αποστολής της ΚΟΕ, καθώς αμφισβητήθηκε έντονα και άμεσα υποβλήθηκε ένσταση. Η μισή περίπου ώρα αγωνίας άξιζε τον κόπο, η δικαιοσύνη αποκατέστησε την αδικία και ο αθλητής μας ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου με 81.800 βαθμούς. Στην πρώτη θέση ήταν ο Ανέμ Ασίλ από την Τουρκία (84.700) και στη δεύτερη ο Ζοέλ Πλάζα από την Ισπανία (81.450). Ο τέταρτος στην κατάταξη Αιγύπτιος Ομάρ Μοχάμεντ, όπως και πέμπτος Ιταλός Λορέντζο Κασάλι έμειναν στους 81.600 βαθμούς, αμφότεροι 200 χιλιοστά πίσω από τον Μάριο Γεωργίου

Για την ιστορία τα αποτελέσματα του Γεωργίου σε κάθε όργανο ήταν: Έδαφος 12.850, πλάγιος ίππος 12.800, κρίκοι 13.700, άλμα 14.100, δίζυγο 14.300 και μονόζυγο 14.050. Τα δύο τελευταία αγωνίσματα είναι αυτά που θα λάβει μέρος στους τελικούς των ατομικών οργάνων και έχει την πιο υψηλή βαθμολογία από τους αθλητές που συμμετείχαν στο σύνθετο.

«Το τελευταίο όργανο ήταν το πιο δύσκολο γιατί θα παιζόταν η τρίτη θέση για χιλιοστά. Όλη την ώρα που περίμενα από τη στιγμή που έγινε η ένσταση μέχρι να βγει το αποτέλεσμα ήταν πολύ αγχωτικό», ανέφερε ο πρωταθλητής μας μετά το τέλος της απονομής των μεταλλίων.

Όσο για το αν στοχεύει να επαναλάβει την επιτυχία της Ταραγόνα στους σημερινούς τελικούς των δύο οργάνων που συμμετέχει, ο Γεωργίου ανέφερε: «Δεν μου αρέσει να λέω πολλά-πολλά πριν τον αγώνα. Το μόνο που θα πω είναι ότι θα προσπαθήσω για καλύτερη εμφάνιση και αν έρθει, ναι, ο στόχος θα είναι το χρυσό».

Στον τελικό του σύνθετου αγωνίστηκε και ο Γιώργος Άγγονας, ο οποίος κατέλαβε τη 14η θέση με 77.350 βαθμούς.

chiras

«Καρέ» με Χοίρα

Το 4ο χάλκινο μετάλλιο για την Κύπρο ήρθε από τον Χαράλαμπο Χοίρα στην πάλη (86κ.), ο οποίος νίκησε τον Οσμάν Χατζάρι (Αλβανία) με 6-1 στον αγώνα για την τρίτη θέση. Ο αθλητής μας έχασε στο ξεκίνημα από τον Ερντίν (Τουρκία), όμως ανέβηκε στο βάθρο μέσω των ρεπεσάζ.